Dergâh Dergisi'nin (2010-2019) sistematik tahlili ve Türk edebiyatındaki önemi
Systematic index of Dergah Journal (2010-2019) and its importance in Turkish literature
- Tez No: 940814
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT CANATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 648
Özet
Türk edebiyatının gelişmesine katkı sağlayan kendine has ilkeleriyle yayın hayatına devam eden dergiler önemli bir yer tutmaktadır. Edebiyatımıdaki bu önemli dergilerden biri de 1990 yılının Mart ayında yayın hayatına başlayan edebiyat, sanat ve kültür dergisi olan Dergah Dergisi'dir. 1921-1923 yıllarında yayımlanan ilk Dergah Dergisi ile aynı isme sahip olsalar da 1990 yılında yayımlanan tezimizin konusu olan Dergah Dergisi bir edebiyat, sanat ve kültür dergisi olarak yayım hayatını 32 yıl boyunca sürdürmüştür. Yayın sahibi Ezel Erverdi, yazı işleri müdürü ise Mustafa Kutlu olmuştur. Mustafa Kutlu, sağlık sorunları sebebiyle 311. Sayıdan itibaren yazı işleri müdürlüğünü 2016'da Ali Ayçil'e devrettiğini bildirmiştir. Şubat 2022 tarihinde 384. Sayısını çıkaran dergi kağıt tedarikinde yaşanan sorunlar sebebiyle yayım hayatına ara verdiğini duyurmuştur. 32 yıl boyunca aralıksız yayımlanan Dergah Dergisi edebiyatın o dönemler içerisinde kaybettiği itibarını geri kazandırmak istemiş ve bünyesinde önemli yazarları barındırıp yetiştirmesi sebebiyle döneminde mektep görevi görmüştür. Temel ilke olarak yerli ve milli olma anlayışı ile hareket etmeleri ve her kesime hitap etme düşüncesi taşıması derginin kısa zamanda başarı yakalamasını sağlamıştır. Türk edebiyatında önemli yere sahip olan ve yayım hayatına 32 yıl boyunca devam eden Dergah Dergisi o dönem şartları içerisinde edebiyat dünyasına birçok isim ve eser kazandırması bakımında Türk edebiyatı tarihine büyük katkı sağlayan dergilerden biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
The journals that continue their publishing life with their own unique principles that contribute to the development of Turkish literature have an important place. One of these important journals in Turkish literature is Dergah Magazine, a literary, artistic and cultural magazine that started its publication life in March 1990. Although it has the same name as the first Dergah Magazine published in 1921-1923, Dergah Magazine, the subject of our thesis, published in 1990, continued its publication life as a literary, artistic and cultural magazine for 32 years. The publisher was Ezel Erverdi and the editor-in-chief was Mustafa Kutlu. Due to health problems, Mustafa Kutlu announced that he handed over the editorship to Ali Ayçil in 2016, starting with issue 311. The magazine, which published its 384th issue in February 2022, announced that it suspended its publishing life due to problems in paper supply. Published for 32 years without interruption, Dergah Magazine wanted to restore the reputation of literature that it had lost in those times and served as a school in its period as it hosted and trained important writers. Acting with the understanding of being local and national as a basic principle and having the idea of appealing to all segments of society enabled the magazine to achieve success in a short time. Dergah Magazine, which has an important place in Turkish literature and continued its publication life for 32 years, made a great contribution to the history of Turkish literature in terms of bringing many names and works to the world of literature within the conditions of that period.