Marginal bodies in Katherine Dunn's Geek Love and Tod Browning's freaks
Katherne Dunn'in Geek Love ve Tod Browning'in freaks adli eserlerinde marjnal bedenler
- Tez No: 940813
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSEN GÖKÇEN ULUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ucube gösterileri birçoklarına sadece eğlence gibi görünebilir ancak bu performanslar engellilik, ırk, cinsiyet, etnik köken ve anlatı inşası gibi kritik kavramlarla kesişir. Ucubelerin tarihsel ve kültürel temsilleri toplumsal kaygıları ve hiyerarşileri yansıtır. Avrupa'da, özellikle Britanya'da, ucube gösterileri sömürgeci ideolojilerin güçlendirilmesiyle iç içe geçmişti. Ucube gösterilerine ek olarak, sömürgeci gündemler ve soy arıtımını desteklemek için insan hayvanat bahçeleri ve insan köyleri ya da diğer adıyla egzotik köyler kuruldu. Auswitchz'de, müzisyen ve cüce bir Yahudi ailesi olan Lilliput Troupe ayrıca görünümleri açısından sömürüldü ve sergilendi. Amerika'da ucube gösterileri, tek tip olmaya çalışan Amerikan toplumunun özlemlerini yansıttı. Göçmen akınıyla birlikte, bu istek“gerçek Amerikalı”olmak biçiminde ifade edilir hale geldi: Beyaz Anglosakson Protestan Adam. Yen gelenler bu hedefe ulaşamadıklarını gördüler. Bu nedenle, ucube gösterilerinin büyüsü insanları, özellikle de Amerika'daki alt kademelerden olanları büyüledi. Katherine Dunn'ın Geek Love'ı sirk hayatı, ucube gösterileri, tarikatlar ve kurtarıcılık hakkında otantik bir Amerikan tasviri sunar. Başka bir Amerikalı sanatçı Tod Browning, Freaks (1932) adlı filmin genel hatlarıyla Tod Robbins'in“Spurs”adlı kısa öyküsünden esinlenerek çekmiştir. Her iki eserde de sanatçılar sirk hayatını, ucube gösterilerini ve ucubelerle normaller arasındaki akışkan hiyerarşiyi ele alıyor. Bu tez, ucube gösterilerinin engellilik, ırk, cinsiyet, etnik köken ve anlatı inşasıyla kesişimlerini inceleyerek onlara yeni bir bakış açısı sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Geek Love ve Freaks, sirk hayatı ve ucube gösterilerini daha derinlemesine inceleyen analizler sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Freak shows may appear to be mere entertainment for many, but these performances intersect with critical notions of disability, race, gender, ethnicity, and narrative construction. Historical and cultural representations of freaks reflect societal anxieties and hierarchies. In Europe, particularly in Britain, freak shows were entwined with the reinforcement of colonial ideologies. In addition to freak shows, human zoos, and human villages were established to support colonialist agendas and eugenics. In Auschwitz, the Lilliput Troupe, a Jewish family of musician dwarfs, was additionally exploited and showcased because of their looks. In America, freak shows quenched American society's thirst for uniformity. With the surge of immigrants coming, the desire was to be the trademark American: White Anglo-Saxon Protestant Man. The newcomers found themselves unable to reach that goal. Thus, the spell of freak shows enchanted people, especially those from the lower ranks in America. Katherine Dunn's Geek Love offers an authentic American portrayal of circus life, freak shows, cults, and saviorhood. Another American artist, Tod Browning, loosely bases his film Freaks (1932) on Tod Robbins' short story“Spurs”. In both works, artists examine circus life, freak shows, and the fluid hierarchy between freaks and normies. This thesis aims to provide a new perspective on freak shows by exploring their intersections with disability, race, gender, ethnicity, and narrative construction. In addition, Geek Love and Freaks are analyzed to further delve into circus life and freak shows.