Darbeye karşı koruyucu dizüstü bilgisayar taşıma çantası tasarımı
Design of an impact protective laptop carrying case
- Tez No: 940818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KURTOĞLU NECEF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Kültürü ve Uygulamaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dizüstü bilgisayarların iş, eğitim ve sosyal yaşamda vazgeçilmez araçlar haline gelmesi, bu cihazların güvenli taşınmasını sağlayacak koruyucu çözümlere olan ihtiyacı artırmıştır. Mevcut dizüstü bilgisayar taşıma çantalarının darbe koruması açısından sınırlı düzeyde yeterlilik sunduğu göz önünde bulundurularak, bu tez çalışmasında darbeye dayanıklılığı ve ergonomik tasarımı hedefleyen çok katmanlı malzemelerle bir sırt çantası tasarlanmış ve sanal prototipi oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında, poliester dokuma kumaş, karbon fiber kompozit, sandviç kumaş ve etilen-vinil asetat (EVA) kullanılmıştır. Dokuma kumaş; mekanik dayanıklılığı ve aşınma direnci, karbon fiber malzeme; yüksek mukavemet ve düşük ağırlığı, sandviç kumaş; enerji emilimi özellikleri ve EVA ise şok emilimi kapasitesi nedeniyle tercih edilmiştir. Bu malzemelerin kombinasyonu ile elde edilen çok katmanlı malzemeyle hafif, dayanıklı ve koruyucu bir yapı oluşturmak hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle yapılan literatür taraması ve mevcut ticari ürünlerin analizi gerçekleştirilmiş, bu analizler doğrultusunda uygun malzeme seçimi yapılmıştır. Çalışmada yer alan kumaşlara ve malzemelere fiziksel olarak belirlenen testler yapılmış ve analiz edilmiştir. Uygun malzemelerin kombinasyonu ile oluşturulan çok katmanlı malzeme düşen ağırlık darbe testi (EN 1621) ile koruyuculuk ve enerji emilimi açısından değerlendirilmiştir. Geliştirilen çok katmanlı malzeme, simüle edilmiş düşme koşullarında yüksek enerji emilimi ve deformasyon direnci sergilemiştir. Trendlere uygun darbeye karşı dizüstü bilgisayar taşıma çantası Adobe Illustator yazılımında tasarlanarak, teknik çizimleri gerçekleştirilmiştir. Çantaya ait kalıplar Accumark Gerber V17 yazılımı yardımıyla hazırlanmıştır. Çantanın sanal prototipi CLO 3D sanal giydirme yazılımı kullanılarak oluşturulmuştur. Bu çalışma, darbeye dayanıklı dizüstü bilgisayar taşıma sırt çantaları üzerine sınırlı literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Geliştirilen sırt çantası, hem fonksiyonel gereksinimleri karşılamakta hem de estetik ve ergonomik bir tasarımı birleştirerek kullanıcılar için yenilikçi bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing indispensability of laptops in professional, educational, and social life has led to a growing need for protective solutions that ensure their safe transportation. Considering that most current laptop backpacks provide only limited protection against impacts, this thesis presents the design and virtual prototyping of a backpack developed using multi-layered materials aimed at improving impact resistance and ergonomic performance. Within the scope of this study, polyester woven fabric, carbon fiber composite, sandwich fabric, and ethylene-vinyl acetate (EVA) were used. These materials were selected based on their specific properties: the woven fabric for its mechanical strength and abrasion resistance; carbon fiber for its high strength and low weight; sandwich fabric for its energy absorption capability; and EVA for its shock-absorbing performance. The combination of these materials aimed to create a lightweight, durable, and protective structure. The study began with a literature review and an analysis of existing commercial products. Based on these findings, appropriate materials were selected. Physical tests were conducted on the selected fabrics and materials, and the results were analyzed. The multi-layered material formed by combining suitable components was evaluated through a drop-weight impact test (EN 1621) in terms of protection and energy absorption. The developed material showed high energy absorption and resistance to deformation under simulated drop conditions. A laptop backpack suitable for current design trends was created using Adobe Illustrator, and its technical drawings were prepared. The patterns were developed using AccuMark Gerber V17 software, and the virtual prototype of the backpack was generated using the CLO 3D virtual garment simulation program. This study contributes to the limited literature on impact-resistant laptop backpacks. The developed design meets functional requirements while also offering an innovative solution that combines aesthetic and ergonomic features for users.