Nawal El Saadawi'nin İmamın Düşüşü ve Chimamanda Ngozi Adichie'nin Yükselen Güneşin Ülkesinde adlı eserlerine postkolonyal feminist bir bakış
A postcolonial feminist analysis of Chimamanda Ngozi Adichie's Half of a Yellow Sun and Nawal el Saadawi's the Fall of the Imam
- Tez No: 940817
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CERCİS TANRITANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez, Nawal El Saadawi'nin İmamın Düşüşü (2003) ve Chimamanda Ngozi Adichie'nin Yükselen Güneşin Ülkesinde (2006) adlı eserlerinin Postkolonyal Feminizm perspektifinden incelenmesini konu edinmektedir. Cinsiyet konularının tarih, siyaset ve kültür içindeki farklılaşmasını inceleyen feminizm, pek çok felsefi temeli bünyesinde barındıran bir episteme dönüşmüş, kıtalara yayılan ve farklı eğilimler sergileyen feminist olguları doğurmuştur. Bu feminist olgulardan biri de postkolonyal Feminizmdir. Postkolonyal Feminizm 1980'lerden sonra ortaya çıkmış ve III. dalga feminizm içinde yer almıştır. Bu yaklaşımda klasik feminizmin homojenleştirilmiş ve ötekileştirilmiş Batılı kadın yaklaşımı eleştirilerek, milliyetçi düşünce sistemine karşı çıkılmıştır. Özellikle kadın yazarların deneyimlerini anlattıkları eserlerinde toplumun kadına biçtiği roller ve ataerkil ideolojinin dışavurumları örneklendirilmiştir. Toplumun kadına atfettiği cinsiyetçi ve milliyetçi söylemleriyle baskılanan kadınların marjinalleşme süreçlerini eserlerinde kaleme alan yazarların başında Mısırlı Nawal El Saadawi ve Nijeryalı Chimamanda Ngozi Adichie gelir. Her iki yazar klasik feminizmin kadınları homojenleştiren bakış açısına karşı çıkarak özellikle sömürge geçmişi ve toplumsal yapılarıyla farklılaşan Üçüncü Dünya kadınlarının deneyimlerini derinlemesine işler. Ayrıca eril söyleme ve ataerkil sisteme karşı çıkarak, Batı feminizminin genelleyici ve kültürel olarak önyargılı yaklaşımından uzak durarak, ötekileştirilen kadınların deneyimlerini kendi özgün bakış açılarıyla irdelerler. Bu çalışmanın amacı, Saadawi'nin İmamın Düşüşü ve Adichie'nin Yükselen Güneşin Ülkesinde eserlerinde ırkçılık ve cinsiyetçilik ekseninde basmakalıp söylemlerle kontrol altına alınmaya çalışılan kadın dünyasının tasvirini postkolonyal feminist bakış açısıyla analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on a postcolonial feminist analysis of Chimamanda Ngozi Adichie's Half of a Yellow Sun (2006) and Nawal El Saadawi's The Fall of the Imam (2003). Examining how gender issues differ in history, politics, and culture, feminism has evolved into an episteme with several philosophical underpinnings and has given rise to feminist phenomena that have expanded across continents and display a variety of inclinations. One of these feminist movements is postcolonial feminism. In the 1980s, postcolonial feminism emerged as the third wave of feminism. This approach opposed the nationalist thought system and criticized the homogenized and marginalized Western women's approach of classical feminism. Especially in the works of women writers, in which they describe their experiences, the roles that society imposes on women and the expressions of patriarchal ideology are exemplified. Leading authors who discuss the marginalization of women who are subjugated by the sexist and nationalist ideologies given to women by society are the Egyptian Nawal El Saadawi and the Nigerian Chimamanda Ngozi Adichie. Both authors oppose the homogenizing perspective of classical feminism by deeply exploring the experiences of Third World women, whose realities are shaped by colonial histories and distinct social structures. They also challenge patriarchal discourse and systems, distancing themselves from the generalizing and culturally biased approach of Western feminism, and instead offer original insights into the experiences of marginalized women. The aim of this study is to analyze the depiction of the world of women, which is controlled by stereotypical discourses on the axis of racism and sexism in Saadawi's The Fall of the Imam and Adichie's Half of a Yellow Sun, from a Postcolonial feminist perspective.