Sulu çözeltilerde eser metal belirlenmesi için yeni bir bulutlanma noktası ekstraksiyonu tayin yöntemi geliştirilmesi ve çevresel örneklere uygulanması
Development of a new cloud point extraction determination method for trace metal determination in aqueous solutions and application to environmental samples
- Tez No: 940830
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL DURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada; Cu(II), Pb(II), Cd(II), Co(II), Cr(III), Cr(VI), Ni(II), Pd(II), Pt(IV) ve Au(III) gibi eser elementlerin sulu çözeltilerden ayrılması ve zenginleştirilmesinde, daha önce sentezlenmiş ve analitik amaçla kullanılmamış olan organik karakterli ligantlar (L1-L4) kullanılarak çevre dostu, düşük maliyetli, etkili ve kolay uygulanabilen Bulutlanma Noktası Ekstraksiyonu (BNE) yöntemleri geliştirilmiştir. Veriler değerlendirildiğinde; L1 ligandının pH 7.0'de Cu(II), Ni(II), Pb(II) ve Cd(II) iyonları için, L2 ligandının pH 8.0'de Pb(II) iyonları için, L3 ligandının pH 7.0'de Cu(II) iyonları için ve L4 ligandının ise pH 7.0'de Co(II), Cr(III), Cu(II), Ni(II) ve Pb(II) iyonlarının ayrılması ve zenginleştirilmesinde uygulanabileceği tespit edilmiştir. BNE yöntemlerinin optimum deneysel şartlarının belirlenmesi için pH, ligant miktarı, yüzey aktif madde miktarı, inkübasyon süresi ve sıcaklığı, santrifüj hızı ve süresi gibi analitik parametrelerin geri kazanım verimi üzerine etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Eser elementlerin analizi yapılacak gıda ve su örneklerinde bulunabilecek ve girişim etkisi meydana getirebilecek çeşitli anyon ve katyon türlerinin geri kazanım üzerine etkileri araştırılmıştır. Yöntemlerin analitik performansı gözlenebilme sınırı (GS), tayin sınırı (TS) ve bağıl standart sapma (BSS) değerleri açısından değerlendirilmiştir. Her bir yöntem için deneysel parametrelerin optimum şartları tespit edildikten sonra, metot validasyonu için su ve gıda numuneleri matriksine analit ekleme/geri kazanma çalışmaları yapılmıştır. Geliştirilen yöntemler; analit iyonlarının dere suları, deniz ve musluk suyu gibi su örneklerinden ve marul, maydanoz, biber, armut, kayısı, havuç, vişne, şeftali, elma, pirinç, bulgur ve mercimek gibi gıda numunelerinden alevli atomik absorpsiyon spektrofotometrik yöntemle tayinlerinden önce bulundukları karmaşık ortamdan ayrılmaları ve zenginleştirilmeleri için etkili bir şekilde sorunsuzca uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, environmentally friendly, low cost, effective and easily applicable Cloud Point Extraction (CPE) methods were developed using previously synthesized and not used for analytical purposes organic ligands (L1-L4) in the separation and preconcentration of trace elements such as Cu(II), Pb(II), Cd(II), Co(II), Cr(III), Cr(VI), Ni(II), Pd(II), Pt(IV) and Au(III) from aqueous solutions. When the data were evaluated; it was determined that the L1 ligand could be utilized for Cu(II), Ni(II), Pb(II) and Cd(II) ions at pH 7.0, the L2 ligand for Pb(II) ions at pH 8.0, the L3 ligand for Cu(II)ions at pH 7.0 and the L4 ligand for the separation and preconcentration of Co(II), Cr(III), Cu(II), Ni(II) and Pb(II) ions at pH 7.0. In order to determine the optimum experimental conditions of CPE methods, the effects of analytical parameters such as pH, ligand amount, surfactant concentration, incubation time and temperature, centrifugation speed and time on recovery efficiency were investigated in detail. The effects of various anion and cation species, which may be present in food and water samples analyzed for trace elements and could cause interference, on the recovery process were investigated. The analytical performance of the methods was evaluated in terms of limit of detection (LOD), limit of quantification (LOQ), and relative standard deviation (RSD%). After determining the optimum conditions of the experimental parameters for each method, analyte addition/recovery studies were carried out to the water and food sample matrix for method validation. The developed methods were successfully applied for the separation and preconcentration of Cd(II), Co(II), Cr(III), Cu(II), Ni(II) and Pb(II) ions from the complex matrix before their determination by flame atomic absorption spectrophotometric method from water samples such as stream water, sea and tap water and food samples such as lettuce, parsley, pepper, pear, apricot, carrot, cherry, peach, apple, rice, bulgur and lentil.