Eğitim fakülteleri ilköğretim bölümlerinde okutulan beden eğitimi ders müfredatı üzerine bir deneme
- Tez No: 94085
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLK ÖĞRETİM (I-II) KADEMELERİNDE OKUTULAN BEDEN DERSİNİN TEORİK VE UYGULAMALI İŞLENMESİ HÜSEYİN ÖZ DANIŞMAN : Yrd.Doç.Dr.Ersin GÜLSOY 2000 -sayfa: 172 JÜRİ : Yrd.Doç.Dr.Ersin GÜLSOY Çalışmalarınızda ilköğretim müfredatında okutulan Beden Eğitimi derslerinin teorik Ve uygulamalı olarak anlatılması ele alınmıştır. 9 bölümden oluşan tezde, birinci bölüm Atatürk'ün düşünce sisteminde Gençlik ve Spor, ikinci ve üçüncü bölümlerinde Beden Eğitimi ve Sporun önemi, Dördüncü ve beşinci bölümlerde ilk yardım ve spor yaralanmalarının önlenmesi, Altıncı bölümde çocukların temel beslenmeleri, Yedinci bölümde, temel beden eğitimi ve yer hareketleri, Sekizinci bölümde salon ve açık hava sportif oyunlannm kuralları ve temel çalışma Şekilleri, Dokuzuncu son bölümde ise ilköğretim I ve H. Kademelerinde okuyan öğrencilere Çeşitli oyunlar (yöresel, beden eğitimi, sportif oyunlar, folklor) derslerde oynatılıp Streslerini atmak, beyinlerini dinlendirmek konulan ile uygulamalı ve teorik olarak Konular sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASSTER THESIS Theoretical And Applied studying of Physcigal Exercise Course Taught In The First and Second Stages Of Primary School Education Hüseyin ÖZ Adviser : Asst Assoc Professor Ersin GÜLSOY 2000 PAGES 172 Jury: Asst Assoc Professor Ersin GÜLSOY This studyincludes the teoretical and applied studying of physical exercise course taught in primary school curriculum. The study contains 9 Parts: The first part is about Youth and sprots in Atatürk' s thought The second and the third parts are about the importance ofphysical education and. sports The fourth and fifth parts are about first aid and preventing sports injuries. The sixth part is about nutrition of childiren. The seventh part is about basic, physical training and ground activities. The eigth part is about the rules of indoor and outdoor sports contests,and their ways ofbasicwork. The ninth part is about the subjects including teaching some plays to students studying in the 1 st and 2 nd Stajes of primary school Clocal, physical exercise,sports plays,folMore,eliminating stress through plays,and relaxing students.