Ergenlerin sosyal uyumunu etkileyen bazı değişkenlerin incelenmesi
  1. Tez No: 94084
  2. Yazar: AYDIN KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANANİ KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ERGENLERİN SOSYAL UYUMUNU ETKİLEYEN BAZI DEĞİŞKENLERİN İNCELENMESİ Aydın KOÇ Danışman : Yrd. Doç. Dr. Canani KAYGUSUZ 2000-Sayfa: 77 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Canani KAYGUSUZ Bu araştırma, ergenlerin sosyal uyum düzeyi ile ergenlerin bir işte çalışıyor yada öğrenci olması,cinsiyet, ana-baba tutumu ve ana-baba eğitim düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul İli Beşiktaş İlçesi' nde bulunan Beşiktaş Lisesi ve Korkmaz Yiğit Lisesinde 1999-2000 ders yılında okuyan 153 öğrenci ile İstanbul İli Beşiktaş ve Sarıyer İlçeleri' nde çeşitli iş alanlarında çalışan 152 genç olmak üzere 305 ergen oluşturmaktadır. Araştırmanın bulguları şu şekilde Özetlenebilir: 1. Öğrenci gençlerin sosyal uyum düzeyi çalışan gençlerin sosyal uyum düzeyinden daha yüksek bulunmuştur. Bu bağlamda : 1.1. Çalışan gençlerin antisosyal eğilimleri, öğrenci gençlerin antisosyal eğilimlerinden daha yüksektir. 1.2. Öğrenci gençlerin aile ilişkileri, çalışan gençlerin aile ilişkilerinden daha olumlu bulunmuştur. 1.3. Öğrenci gençlerin sosyal ilişkileri, çalışan gençlerin sosyal ilişkilerinden daha olumlu bulunmuştur. 1.4 ) Öğrenci gençlerin sosyal normları kabul düzeyi, çalışan gençlerin sosyal normları kabul düzeyinden daha yüksek bulunmuştur. 2. Gençlerin cinsiyet farklılığı ile sosyal uyum düzeyi arasında bir farklılaşma gözlemlenmemiştir. 3.Annenin çocuk yetiştirme tutumunu ile gençlerin sosyal uyum düzeyi arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. 4.Babanın çocuk yetiştirme tutumu ile gençlerin sosyal uyum düzeyi arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. 5.Anne-babanm eğitim düzeyi ile ergenlerin sosyal uyum düzeyi arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT THE MASTER THESİS THE ADOLESCENTS' S SOCIAL ADAPTATION'S EFFECTING OF SOME VARIABLES AYDIN KOÇ COUNSELOR:ASSİSTANT PROFESSOR DOCTOR CANANI KAYGUSUZ 2000-Pages : 77 JURY :ASSİSTANT PROFESSOR DOCTOR CANANI KAYGUSUZ In this research,it aims that adolescents 's social adaptation's level with adolescents being work in a job or being a student, sexuality, parents' s attitude and between the parents education' s level connection. The research's copy's forms in Istanbul in BEŞİKTAŞ district being found in the BEŞİKTAŞ high school and in KORKMAZ Yİ?İT high school in 1999-2000 education's year studying 153 students and in Istanbul city BEŞİKTAŞ and SARIYER districts in different fields working 152 young and 305 adolescents. The discoveries of the research can be summary in this way: l.The student young men 's social adaptation level 's have been found that is the highest than working young men's. 1. l.The student young men 's family relation 's have been found that is the most positive than working young men 's. 1.2. The student young men 's social relation's have been found that is the most positive than working men's. 1.3. The working young men's antisocial tendency's have been found that is the highest than student young men's. 1.4. The student young men's social's norm's acceptance level's have been found that is the highest than working young men's. 2.The young men's sexuality difference and between their social adaptation level have been not observation. 3.The mother's child care's attitude have been found meaningful between the young men's social adaptation level's relation. 4.The father's child care's attitude have been found meaningful between the young men's social adaptation level's relation. 5.Parents' s education level's have been found meaningful between the adolescent's social adaptation level's relation.