Bitkisel özlerin perovskit güneş pillerinin performansına etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of herbal extracts on the performance of perovskite solar cells
  1. Tez No: 940865
  2. Yazar: CİHANGİR KAHVECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MACİDE CANTÜRK RODOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Perovskit güneş pilleri, perovskit malzemelerin yüksek ışık soğurma katsayıları, uzun taşıyıcı difüzyon uzunluğu ve çözeltide işlenebilirliği nedeniyle önde gelen bir fotovoltaik teknoloji olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzde güç dönüşüm verimleri (PCE'ler) %25.5'e ulaşarak bakır indiyum galyum selenid (CIGS) güneş pillerinin verimlerini aşmış ve kristal silisyum güneş pilleriyle yakın rekabet haline gelmiştir. Düşük sıcaklıklı sentez teknikleri ve uygun arayüzlerin geliştirilmesi sayesinde yüksek kaliteli perovskit filmler elde edilebilmektedir. Bunun yanı sıra, perovskit güneş pillerinin kararlılığı da büyük ilgi görmektedir. Metilamonyum kurşun iyodür (MAPbI3) bazlı hibrit organik-inorganik halojenür perovskit güneş pilleri, maliyet etkin üretim potansiyeli, hafif yapısı ve mekanik esnekliği nedeniyle yeni nesil fotovoltaik teknoloji olarak özellikle umut vericidir. Bu ilerlemelere rağmen, perovskit güneş pillerinin neme, ışığa ve ısıya karşı hassasiyeti, kararlılıklarını zorlayan önemli bir faktör olmaya devam etmektedir. İyon difüzyonunu önlemek için bariyer oluşumu, kimyasal olarak inert karbon bazlı elektrotların geliştirilmesi, ileri düzey enkapsülasyon teknikleri ve antioksidan malzemelerle yüzey geçişleri gibi çeşitli stratejiler kararlılığı artırmak için araştırılmıştır. Bu çalışma, perovskit güneş pillerinin özellikle oksijen duyarlılığından kaynaklanan kararlılık problemlerini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bunun için, bitkilerde doğal xix olarak bulunan quercetin, glutatyon, curcumin ve emodin gibi antioksidanların perovskit yapısına ve yıkama çözeltilerine dahil edilmesi önerilmektedir. Özellikle zerdeçaldan elde edilen curcumin dahil edilmesiyle perovskit güneş pillerinin verim ve kararlılığının arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Perovskite solar cells have emerged as a leading photovoltaic technology due to high light absorption coefficients, long carrier diffusion length, and the solution processability of metal halide perovskite materials. Currently, power conversion efficiencies (PCEs) have reached 25.5%, surpassing those of copper indium gallium selenide (CIGS) solar cells and competing closely with crystalline silicon solar cells. Additionally, the compatibility of perovskites with large-area growth techniques has enabled the possibility of development of large-area perovskite solar modules. High- quality perovskite films can be achieved through low-temperature synthesis techniques and the development of suitable interfaces. Additionally, the stability of perovskite solar cells has attracted significant attention. Methylammonium lead iodide (MAPbI3) based hybrid organic-inorganic halide perovskite solar cells are particularly promising as next-generation photovoltaic technology due to their potential for cost-effective manufacturing, lightweight structure, and mechanical flexibility. Despite these advancements, the sensitivity of perovskite solar cells to moisture, light, and heat continues to challenge their stability. Various strategies, including barrier formation to prevent ion diffusion, the development of chemically inert carbon-based xxi electrodes, advanced encapsulation techniques, and surface passivation with antioxidant materials, have been explored to enhance stability. This study aims to improve the stability of perovskite solar cells, especially the stability problems caused by oxygen sensitivity by incorporating natural antioxidants found in plants, such as quercetin, glutathione, curcumin, and emodin, into the perovskite structure and washing solutions. We observed that the efficiency and stability of perovskite solar cells were improved especially by the incorporation of curcumin extracted from turmeric.