Konya mebusu Musa Kazım (Onar)'ın 1.dönem Türkiye Büyük Millet Meclisindeki faaliyetleri
The Activities of Konya minister Musa Kazım in the 1. Türkish Grand National Assembley
- Tez No: 94088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KONYA MEBUSU MUSA KÂZIM (ONAR) EFENDİNİN I. DÖNEM TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDEKİ FAALİYETLERİ Gülten YILMAZ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Betül ASLAN 2000, sayfa: 158 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Betül ASLAN Bu çalışmada, 1919-1930 yılları arasında Konya Mebusluğu yapmış olan Musa Kâzım Efendinin hayatı ve I. Türkiye Büyük Millet Meclisindeki Sİ çalışmaları incelenmiştir. Musa Kâzım Efendinin siyasî yaşamı iki bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde; Musa Kâzım Efendinin aile, tahsil hayatı, milletvekilliğine seçilmesi, meclisteki görevleri ve ölümü hakkında araştırma yapılmıştır. İkinci bölümde; Musa Kâzım Efendinin I. Türkiye Büyük Millet Meclisindeki siyasî çalışmaları zabıt cerideleri ışığı altında incelenmiştir. Bu çalışmada olağanüstü yetkilere sahip bir ihtilâl meclisi özelliği taşıyan Büyük Mîllet Meclisinde konularla ilgili çalışmalarda ve alman kararlarda Konya Mebusu Musa Kâzım Efendinin konuşmaları orijinal olarak verilmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE ACTİVİTES OF KONYA MINISTER MUSA KAZIM İN THE I. TURKISH GRAND NATIONAL ASSEEMBLY Gülten YILMAZ Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Betül ASLAN 2000, page: 158 Jury: Yrd. Doç. Dr. Betüf ASLAN With this study we examired the biography and the activities of Konya minister Musa Kazım, 1919-1930, in the I. Turkish Graund National Assemby, The political life of Musa Kazım is handled with, in two chapters. In the first chapter researches are done, on leris family, his career, his becoming a minister, his dutien in the assembly and his death. İn the second chapeter we examined his political activities in the I. Turkish Grand National Assembly, in the light of proceeding records. This study contains original speech of Musa Kazım and its appreciation in a Revolutionary Assemby with abnormal authority.