Varlık gazetesi: 21 Ağustos 1921 - 31 Aralık 1923
  1. Tez No: 94087
  2. Yazar: ALİ SERVET ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ESİN DAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 520
Özet
Varlık Gazetesi, 25 Ağustos 1921 tarihinde Sarıkamış'ta yayın hayatına başlamıştır. Sarıkamış'ta Kolordu Matbaası 'nda basılan gazete, TBMM'nin Doğu Anadolu'daki sesi olmuştur. 1928 yılına kadar Sarıkamış'ta yayın hayatına devam eden gazetede, Milli Mücadele yıllarına ait çok önemli haber ve makaleler bulmak mümkündür. Çalışmamızın asıl amacı, Varlık Gazetesi'nin Milli Mücadele'ye bakış açısını ifade etmektir. Yaptığımız araştırmada ilk olarak Türk Basın Tarihi incelenip, Varlık Gazetesi'nin yayın hayatına başlamasıyla ilgili bilgiler verilmiştir. Daha sonraki bölümlerde ise gazetede çıkan haberler kendi aralarında tasnif edilerek gazetenin yoğunlaştığı konular üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonunda ise Varlık Gazetesi'nin 25 Ağustos 1921-31 Aralık 1923 tarihleri arasındaki haber başlıkları kronolojik bir sıraya göre verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Varlık which started the publishing life in Army Corps Press in Sarıkamış in 25 August 1921, functioned as noice of TBMM in Eastern Anatolia. In Varlık which continued to be published until 1928, it is possible to find out many important news and articles relating to National War. The basic aim of this research is to express the visual angle of Varlık about National War. In this research, it is informed about Turkish Press History and starting the publishing life of Varlık, first of all. After this, news which takes part in Varlık is classified according to their subject. Moreover, it isi informed about the subject to which Varlık attached important. The and of the research, it is given the title of news which takes part in Varlık between 25 August 1921-31 December 1923 by chronologic list.