Yeni tanı alan kronik hepatit B hastalarında kardiyometabolik risk faktörlerine göre laboratuvar sonuçları, görüntüleme bulguları ve karaciğer histopatolojisinin karşılaştırılması
Comparison of laboratory results, imaging findings, and liver histopathology according to cardiometabolic risk factors in newly diagnosed chronic hepatitis B patients
- Tez No: 940883
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YORULMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Hepatit B virüsü; akut ve kronik enfeksiyonlara neden olan, tedavi edilmediği takdirde kronik taşıyıcılık, karaciğer sirozu ve hepatosellüler karsinom gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilen bir DNA virüsüdür. "Metabolik disfonksiyon ilişkili steatozlu karaciğer hastalığı, kardiyometabolik risk faktörlerinin karaciğerdeki yansıması olarak değerlendirilen kronik tablodur ve basit karaciğer yağlanmasından alkolsüz steatohepatit, karaciğer sirozu ve karaciğer kanserine varan patolojilere neden olabilmektedir. Bu çalışmada Kronik Hepatit B tanısı alan hastalarda kardiyometabolik risk faktörleri varlığının karaciğer laboratuvar, radyoloji ve histopatolojisi üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2023 – Ocak 2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği'nde kronik hepatit B tanısı alan ve karaciğer biyopsisi yapılan toplam 68 erişkin hasta dahil edildi. Retrospektif kesitsel bir çalışma olması planlanarak hastaların demografik bilgileri, biyokimyasal ve serolojik belirteçleri, ultrasonografi değerlendirmeleri, patoloji sonuçları geriye dönük taranarak kayıt altına alındı. Histopatolojik bakıda fibrozis evresi ve histolojik aktivite indeksi; Ishak skorlama sistemine göre belirlendi. Karaciğer yağlanması tüm hastalarda aynı radyoloji uzmanı tarafından, sonografik kriterlere göre derecelendirildi. Kardiyometabolik risk faktörlerinin varlığı 2023 Delphi bildirgesi kriterlerine göre tanımlandı. Toplanan veriler ve ölçek puanları SPSS programına geçirilip analiz yapıldı. Bulgular: Dahil edilen hastaların yaş ortalaması 45,9±12,8 yıl olup %54,4'ü kadın, %45,6'sı erkek olarak saptandı. Ultrasonografik (USG) incelemede hastaların %50'sinde, histopatolojik değerlendirmede ise hastaların %17,6'sında steatoz tespit edildi. Hem USG hem patolojik bakıda steatoz saptanan hasta oranı ise %13,2 idi. Kadın ve erkeklerde USG' ye göre yağlanma oranı sırasıyla %52,9 ve %47,2 , patoloji bakıda yağlanma oranı her iki grupta %50 saptanmış olup cinsiyet ve yağlanma arasında anlamlı ilişki bulunmadı (p>0.05). UGS ile saptanan yağlanma ile disglisemi(p=0.04), hipertrigliseridemi(p=0.01), erkeklerde düşük HDL düzeyi (p=0.001), kadınlarda artmış bel çevresi (p=0.03) arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı iken; histopatolojik olarak saptanan yağlanma ile artmış vücut kitle indeksi xii (VKİ)(p=0.001), disglisemi (p=0.002), ve kadınlarda artmış bel çevresi (p=0.03) ile istatistiksel olarak anlamlı saptandı. Her iki yöntem (USG ve histopatoloji) ile hastaların serolojik belirteçleri değerlendirildiğinde anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç: Kronik hepatit B hastalarında, kardiyometabolik risk faktörleri ile hepatik steatoz ve fibrozis arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Özellikle disglisemi, yüksek VKİ, abdominal obezite, düşük HDL düzeyi hem steatoz hem fibrozis ile istatistiksel olarak anlamlı korelasyon göstermiştir. HBV'ye ait virolojik belirteçlerle (HBV DNA, HBeAg pozitifliği) ise steatoz arasında anlamlı ilişki izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Hepatitis B virus (HBV) is a DNA virus that can cause both acute and chronic infections and may lead to serious complications such as chronic carrier state, liver cirrhosis, and hepatocellular carcinoma if left untreated. Metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease (MASLD) is a chronic condition considered as a hepatic manifestation of cardiometabolic risk factors, ranging from simple steatosis to non-alcoholic steatohepatitis (NASH), liver cirrhosis, and hepatocellular carcinoma. This study aimed to evaluate the impact of cardiometabolic risk factors on liver laboratory parameters, radiological findings, and histopathological characteristics in patients diagnosed with chronic hepatitis B. Materials and Methods: A total of 68 adult patients diagnosed with chronic hepatitis B and who underwent liver biopsy between January 2023 and January 2025 at the Gastroenterology Outpatient Clinic of University of Health Sciences Bağcılar Training and Research Hospital were included in this retrospective cross-sectional study. Demographic data, biochemical and serological markers, ultrasonographic assessments, and pathology reports were retrospectively reviewed and recorded. Histopathological staging of fibrosis and histologic activity index were scored according to the Ishak system. Liver steatosis was graded by a single radiologist based on sonographic criteria. The presence of cardiometabolic risk factors was defined in accordance with the 2023 Delphi consensus criteria. All collected data and scoring scales were analyzed using SPSS software Results: The mean age of the included patients was 45.9±12.8 years, with 54.4% female and 45.6% male. Ultrasonographic steatosis was detected in 50% of patients, whereas histopathological steatosis was identified in 17.6%. The rate of patients with steatosis confirmed by both USG and histopathology was 13.2%. According to USG, the steatosis prevalence was 52.9% in females and 47.2% in males, while histopathologically it was 50% in both sexes, and no significant relationship was found between sex and steatosis (p>0.05). USG-detected steatosis was significantly associated with dysglycemia (p=0.04), hypertriglyceridemia (p=0.01), low HDL in males (p=0.001), and increased waist circumference in females (p=0.03). xiv Histopathological steatosis was significantly associated with elevated body mass index (BMI) (p=0.001), dysglycemia (p=0.002), and increased waist circumference in females (p=0.03). No significant associations were found between steatosis and serological markers in either method. Conclusion: In patients with chronic hepatitis B, significant associations were identified between cardiometabolic risk factors and hepatic steatosis and fibrosis. In particular, dysglycemia, elevated BMI, abdominal obesity, and low HDL levels showed statistically significant correlations with both steatosis and fibrosis. However, no significant relationship was observed between HBV virological markers (HBV DNA, HBeAg positivity) and hepatic steatosis.