Horoz Karası çeşidinde salkım seyreltme uygulamalarının verim ve kalite özellikleri üzerine etkisi
The effects of cluster thinning yield and quality on 'Horoz Karası' cultivar of grapevine
  1. Tez No: 940882
  2. Yazar: BESTAMİ GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SUCU DAĞ, PROF. DR. NAZIM ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kilis bölgesinde horoz karası çeşidi özelinde yoğun üretim faaliyetleri gerçekleşmekte fakat bu çeşide özgü çalışmalar Kilis bölgesinde daha önce hiç yapılmamıştır. Bu çalışmada, Horoz Karası (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde farklı seviyelerde salkım seyreltme uygulamalarının (S1: 20 salkım, /asma; S2: 16 salkım/asma; S3: 12 salkım/asma; S4: 8 salkım/asma; S5: 4 salkım/asma) verim ve kalite parametreleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, farklı salkım seyreltme uygulamalarının üzümlerde salkım ağırlığı, tane ağırlığı, tane eni, tane boyu, pH, SÇKM (suda çözünebilir kuru madde), toplam asitlik, toplam fenolik madde içeriği ve toplam antioksidan kapasitesi üzerindeki etkileri analiz edilerek değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre tane eni (21 mm), salkım ağırlığı, salkım boyu parametreleri bakımından S2, tane boyu ve yüz tane ağırlığı bakımından S3, salkım eni ve asma başına verim bakımından S1 uygulaması ön plana çıkmıştır. Salkım seyreltme uygulamalarının kimyasal ve fizyolojik özellikler üzerine olan etkileri incelendiğinde pH, toplam asitlik (TA), SÇKM ve olgunluk indisi (Oİ) bakımından elde edilen değerler arasında belirgin bir farklılık gözlenmemesine rağmen, fitokimyasal parametreler üzerinde S3 seviyesindeki salkım seyreltme uygulamasının hem toplam fenolik madde içeriği hem de toplam antioksidan kapasitesi bakımından en yüksek değerlere sahip olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla bu çalışma bölge üretim faaliyeti gerçekleştiren herkes için yol gösterici niteliktedir. Ayrıca gelecek çalışmalar için önemli düzeyde rehberlik edecek bilgiler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Kilis region, intensive production activities are carried out specifically for the rooster black variety, but studies specific to this variety have never been carried out in the Kilis region before. In this study, it was determined that different levels of cluster thinning applications (S1: 20 bunches, /vine; S2: 16 bunches/vines; S3: 12 bunches/vines; S4: 8 bunches/vines; S5: 4 bunches/vines) on yield and quality parameters. Within the scope of the study, the effects of different cluster dilution applications on cluster weight, grain weight, grain width, grain size, pH, SCKM (water-soluble dry matter), total acidity, total phenolic substance content and total antioxidant capacity in grapes were analyzed and evaluated. According to the findings obtained, S2 application in terms of grain width (21 mm), cluster weight, cluster length parameters, S3 in terms of grain length and hundred grain weight, and S1 in terms of cluster width and yield per vine came to the fore. When the effects of cluster dilution on chemical and physiological properties were examined, it was determined that although there was no significant difference between the values obtained in terms of pH, total acidity (TA), SCKM and maturity index (OI), cluster dilution application at S3 level had the highest values in terms of both total phenolic substance content and total antioxidant capacity on phytochemical parameters. Therefore, this study is a guide for everyone who carries out production activities in the region. In addition, there is information that will provide significant guidance for future studies.