Kronik karaciğer hastalığı ile takipli hastalarımızda prediyabet, diabetes mellitus sıklığı ve ilişkili durumlar
Prediabetes, diabetes mellitus frequency and associated conditions in patients under follow-up for chronic liver disease
- Tez No: 543835
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALİ ALTUNBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kronik karaciğer hastalarında diyabet prevalansı normal popülasyona göre artmıştır. Siroz hastalarında iki tip diyabet görülebilir; birincisi tip 2 diabetes mellitus (tip 2 DM), ikincisi siroza sekonder gelişen diyabettir ve 'hepatogenöz diabet (HD)' olarak bilinilir. Siroz hastalarında DM görülme sıklığı bazı etiyolojik nedenler ile daha fazla ilişkilidir. Diyabet, sirozu olan hastaların morbidite ve mortalitesini artırmaktadır. Ek olarak sirozu olan diyabetik hastaların tedavisi karmaşık ve zordur. Biz de kronik karaciğer hastalarındaki glukoz metabolizma bozukluklarını ortaya koymak amacıyla çalışmamızda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Polikliniğinde kronik karaciğer hastalığı tanısı ile takipli hastalarda prediyabet, diabetes mellitus sıklığı ve ilişkili durumların değerlendirilmesini hedefledik. Mayıs 2017 - Nisan 2018 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Polikliniğine başvuran hastaların verileri retrospektif olarak tarandı. Klinik, laboratuvar, radyolojik ve patolojik yöntemlerle kronik karaciğer hastalığı tanısı alan hastaların karaciğer hastalığıyla ilgili verileri ile açlık plazma glukozu (APG), HbA1c ve yapılmış ise OGTT sonuçları tarandı. Çalışmaya dahil edilen toplam 156 hastanın %34 (n=54)'ünde siroz, %52,5 (n=85)'inde kronik B hepatit ve %11,5 (n=18)'inde ise kronik C hepatit tanısı mevcuttu. Hastaların %23,1 (n=36)'inde bilinen DM var iken, %76,9 (n=120)'unda yoktu. 156 hastadan 151 (n=96,8)'inde HbA1c çalışıldığı ve bilinen diyabet tanısı olmayan 120 hastanın 64 (%53,3)'üne OGTT yapıldığı görüldü. APG, HbA1c ve OGTT sonuçları taranarak bilinen diyabeti olmayan hasta grubunda saptanan yeni tanı DM oranı %10,8 (n=13) idi. Bunların %4,3 (n=5)'ünde HbA1c ile DM tanısı koyulmuştu. Yeni tanı DM saptanan 13 hastanın 9'unda OGTT yapılmıştı. Bunlardan 1 hastada Hba1c ≥ %6,5 ve OGTT 0. saat 126 olması ile hem HbA1c hem de OGTT ile tanı konmuştu. Diğer 8 hastada ise OGTT ile DM tanı kriterlerini karşılıyor iken, HbA1c < %6,5 olarak saptanmıştı. OGTT ve HbA1c'nin her ikisinin de bulunduğu hastaların sonuçlarına göre yapılan istatistiksel analiz sonucunda HbA1c'ye göre %1,6'sına DM tanısı koyulmuş iken, OGTT'ye göre tanı koyulanların oranı %14,3'tü.
Özet (Çeviri)
The prevalence of diabetes in patients with chronic liver disease is higher compared to normal populations. Cirrhosis patients may have two different types of diabetes; first, type 2 diabetes mellitus (type 2 DM) and second is diabetes known as, hepatogenous diabetes (HD) which is developed secondary to cirrhosis. The incidence of DM in patients with cirrhosis is much more associated with some etiological factors. Diabetes is associated with increased morbidity and mortality in patients with cirrhosis. Additionally, the treatment of diabetic patients with cirrhosis is complex and difficult. In this study, we aimed to evaluate the incidence of diabetes mellitus and prediabetes in patients with chronic liver disease follow-up in the outpatient clinic of Gastroenterology of Akdeniz University Faculty of Medicine. The medical registry of the patients who applied to the Gastroenterology and Hepatology outpatient clinic of Akdeniz University Faculty of Medicine between May 2017 and April 2018 were retrospectively reviewed. Fasting plasma glucose (FPG), HbA1c and OGTT results and, data related to liver disease were examined for the patients who were diagnosed with chronic liver disease by using clinical, laboratory, radiological and pathological methods. Of the 156 patients included in the study, 34% (n= 54) had cirrhosis, 52.5% (n= 85) had chronic B hepatitis and 11.5% (n= 18) had chronic C hepatitis. While 23.1% (n= 36) of the patients had DM, 76.9% (n= 120) did not. Of the 156 patients, 151 (n= 96.8) were seen to have HbA1c results and 120 (53.3%) patients without diabetes diagnosis had OGTT results. The FPG, HbA1c and OGTT results were screened and the percentage of novel DM diagnosis was obtained as 10.8% (n= 13). Of these, 4.3% (n= 5) had a diagnosis of DM by using HbA1c. Nine of 13 patients with novel DM diagnosis had OGTT data. One of these patients was diagnosed via both HbA1c and OGTT with the values HbA1c ≥ 6.5% and OGTT = 126 at 0 h. For other 8 patients, while OGTT met the diagnostic criteria of DM, HbA1c was found to be