Paslanmaz ve alaşımsız çeliklerin metal aktif gaz kaynağı ile PB pozisyonunda yapılan t-birleştirme alın kaynağının incelenmesi
Investigation of T-joint butt welding of stainless steel and plain carbon steels with metal active gas welding in PB position
  1. Tez No: 940910
  2. Yazar: GÜLER ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gazaltı ark kaynak yöntemi, kaynağa uygun metallerin hemen hepsine uygulanabilen bir yöntemdir. Yöntemin en önemli özelliklerinden biri istenilen kaynak kalitesine yüksek eritme gücü ve yüksek kaynak hızı ile sağlanabilmesidir. Bu çalışmanın amacı; Farklı kaynak sarf malzemeleri kullanarak, farklı kalitedeki malzemelerin PB / T-JOINT BW pozisyonu ve metal aktif gaz (MAG) kaynak yöntemi ile kaynatıldığında, mekanik özelliklerinin ve kaynak kalitesinin incelenmesidir. Çalışma esasen iki ana unsurdan oluşmaktadır: birincisi çalışmanın sonuncunda, hangi kaynak sarf malzemenin hangi kalitedeki metale daha uygun olduğu saptanmıştır. İkincisi ise, 'Kaynak Yöntemi Şartnamesi' oluşturulmasıdır. Bu şartname ile kaynakçıdan bağımsız olarak şartnameye bağlı kalınarak kaynak işleminin yapılabilmesini sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The metal active gas welding method is a technique that can be applied to almost all metals suitable for welding. One of the most important features of this method is that the desired welding quality can be achieved with high melting power and high welding speed. The purpose of this study is to examine the mechanical properties and welding quality when different quality materials are welded in PB / T-JOINT BW position using different welding consumables and the metal active gas (MAG) welding method. The study essentially consists of two main elements: the first is to determine which welding consumable is more suitable for which quality of metal. The second is to create a“Welding Procedure Specification.”This specification will enable the welding process to be performed independently of the welder, adhering strictly to the specification.