Karışık spin 3 - spin 5/2 Ising modelin kare örgüde Cellular Automaton ile incelenmesi
Investigation of mixed spin 3 - spin 5/2 Ising model on the square lattice Cellular Automaton
  1. Tez No: 940911
  2. Yazar: ÇAĞRI KANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYCAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada Spin 3 – Spin 5/2 karışımı iki boyutlu kare örgüde Ising model ile modellenerek Cellular Automaton soğutma algoritması ile taklit edilmiş ve manyetik özellikleri araştırılmıştır. Hesaplamalar örgü boyutu L=32, 64, 96 ve 126 olan kare örgülerde, periyodik sınır şartları altında yapılmıştır. İlk kez çalışılan Spin 3 – Spin 5/2 karışımının taban durum faz diyagramının bir kısmı elde edilmiş, farklı ferrimanyetik düzen bölgeleri olduğu görülmüştür. Yapılan hesaplamalarda düzen parametresi olan mıknatıslanmada ferrimanyetik – paramanyetik faz geçişi gözlenmiş, bazı parametreler için telafi noktası tespit edilmiştir. Telafi noktasında ve farklı sıcaklıklarda karışık spin sisteminin dış manyetik alan varlığında davranışını incelemek için histerezis eğrileri elde edildi. Karışık spin sisteminin farklı taban durum bölgelerine ait, seçilmiş parametre setleriyle sonlu örgü ölçekleme yöntemi kullanılarak termodinamik niceliklerin kritik davranışları statik kritik üsleri elde edilmiştir. Karışık Spin 3- Spin 5/2 Ising modelin seçilen parametre setleri için iki boyutlu Ising model evrensellik sınıfına dahil olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Spin 3 - Spin 5/2 mixture was modeled with Ising model in two-dimensional square lattice and simulated with Cellular Automaton cooling algorithm and its magnetic properties were investigated. Calculations were made under periodic boundary conditions in square lattices with lattice size L=32, 64, 96 and 128. A part of the ground state phase diagram of Spin 3 - Spin 5/2 mixture, which was studied for the first time, was obtained and it was seen that there were different ferrimagnetic order regions. In the calculations, ferrimagnetic - paramagnetic phase transition was observed in magnetization, which is the order parameter, and compensation point was determined for some parameters. Hysteresis loops are obtained to study the behavior of the mixed spin system in the presence of an external magnetic field at the compensation point and at different temperatures. The critical behaviors and static critical exponents of thermodynamic quantities are obtained using the finite mesh scaling method with selected parameter sets for different ground state regions of the mixed spin system. It is observed that the Mixed Spin 3-Spin 5/2 Ising model belongs to the universality class of the two-dimensional Ising model for the selected parameter sets.