Güney sudan'ın su kaynakları, sektörel kullanımı ve sulamadaki uygulama sorunları; juba örneği
South sudan's water resources, sectoral use, and ırrıgatıon ımplementatıon ıssues; the case of juba
- Tez No: 940914
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Küresel nüfus artışı, özellikle Afrika'da, sınırlı tarım arazisi, kıt temiz su kaynakları ve artan gıda talebi gibi zorlukların giderek daha belirgin hale gelmesiyle, gıda güvenliği ve sürdürülebilir tarımı etkilemektedir. Birleşmiş Milletler, Afrika'da önemli bir nüfus artışı öngörmektedir ve bu da genişletilmiş gıda üretimi ve sulama sistemlerine yönelik daha yüksek bir talebe yol açacaktır. Bu çalışmada, Juba'daki sulama kooperatiflerinin karşılaştığı yönetim, yasal, idari ve finansal zorluklar incelenmiştir. Veri toplamak için çiftçilere su kullanımı, sulama verimliliği ve tarımsal uygulamalarla ilgili anketler verilmiş, alınan yanıtlar, eğilimleri belirlemek ve sonuçlar çıkarmak amacıyla SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara dayanarak, Güney Sudan'daki tarımsal verimliliği ve su yönetimini iyileştirmeye yönelik çözümler önerilmiştir. Yaklaşık 13 milyon nüfusa sahip olan Güney Sudan, su dağıtımı sorunları, yetersiz altyapı ve verimsiz sulama sistemleri gibi önemli zorluklarla karşı karşıyadır. Beyaz Nil, Sobat Nehri, Bahr el Gazal ve geniş Sudd bataklıkları gibi bol su kaynaklarına sahip olmasına rağmen, bu engeller nedeniyle ülke gıda güvensizliği yaşamaktadır. Güney Sudan'ın toplam yüzölçümü yaklaşık 658.842 km²'dir ve arazi kullanımı şu şekilde dağılmaktadır: tarım arazisi (%4,3), ormanlar (%32,6), çalılar (%39,3), otsu bitkiler (%22,8), kentsel/endüstriyel alanlar (%0,1), kaya ve toprak alanları (%0,2) ve su alanları (%0,7) şeklindedir. Güney Sudan, kişi başına yıllık 3.936 m³ ile su kaynakları açısından zengin olmasına rağmen, çiftçiler yetersiz sulama, kötü arazi yönetimi ve düşük su verimliliği gibi kritik sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da tarımsal verimliliği engellemekte ve ciddi gıda kıtlıklarına yol açmaktadır. Güney Sudan'ın önemli tarımsal potansiyele sahip olduğunu, ancak topraklarının büyük kısmının kullanılmadığını göstermektedir. Ülke, altyapı eksiklikleri, düzensiz su dağılımı ve geleneksel tarım yöntemlerine olan bağımlılıkla karşı karşıya olup, bu durum modern tarım uygulamalarına erişimi sınırlamaktadır. Çalışmaya katılan çiftçilerin %62'si yağmurlama sulamayı tercih ederken, %23'ü yüzey sulamasını tercih etmektedir. Sadece %15'lik bir kesim damla sulamayı tercih yöntemi olarak seçmiştir. Pivot sulama uygulayan çiftçi yoktur. Çiftçilerin kooperatif işletmeciliğinden memnuniyetleri genelde olumsuz düzeydedir. Şöyleki; Yönetim kategorisinde, katılımcıların %20'si bunu çok kötü, %26'sı kötü, %32'si yeterli, %6'sı mükemmel ve %16'sı da iyi olarak değerlendirmiştir. Denetim konusunda ise %38 çok kötü, %28 kötü, %20 yeterli ve %14 iyi değerlendirmesi yapmıştır. Sulama Planları ile ilgili olarak da, %12'si çok kötü, %30'u kötü, %42'si yeterli ve %16'sı iyi olarak değerlendirmiştir. Öneriler arasında kırsal altyapıya büyük yatırımlar yapılması, su yönetim sistemlerinin iyileştirilmesi, çiftçilerin eğitim seviyelerinin artırılması ve iklim dayanıklı tarım uygulamalarının teşvik edilmesi yer almaktadır. Çalışma, sürdürülebilir arazi ve su yönetimi ihtiyacını vurgulamakta ve Güney Sudan'daki gıda güvenliği sorunlarını ele almak için bölgeye özgü stratejiler önerilmektedir. Ayrıca, hükümet politikalarının özel sektör yatırımlarını teşvik etmesi ve yerel çiftçileri desteklemek için tarımsal pazarlama ve dağıtım sistemlerini güçlendirmesi gerektiği önemle vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Global population growth, especially in Africa, is increasingly affecting food security and sustainable agriculture due to challenges such as limited arable land, scarce clean water resources, and rising food demand. The United Nations forecasts significant population growth in Africa, which will lead to a higher demand for expanded food production and irrigation systems. This study examines the management, legal, administrative, and financial challenges faced by irrigation cooperatives in Juba. To collect data, farmers were given surveys related to water usage, irrigation efficiency, and agricultural practices. The responses collected were analyzed using SPSS to identify trends and draw conclusions. Based on the findings from the study, solutions have been proposed to improve agricultural productivity and water management in South Sudan. South Sudan, with a population of approximately 13 million, faces significant challenges such as water distribution issues, inadequate infrastructure, and inefficient irrigation systems. Despite having abundant water resources, such as the White Nile, Sobat River, Bahr el Ghazal, and the vast Sudd wetlands, the country experiences food insecurity due to these barriers. The total area of South Sudan is approximately 658,842 km², and land use is distributed as follows: agricultural land (4.3%), forests (32.6%), shrubs (39.3%), herbaceous plants (22.8%), urban/industrial areas (0.1%), rock and soil areas (0.2%), and water areas (0.7%). Despite having abundant water resources with an annual per capita of 3,936 m³, South Sudan's farmers face critical issues such as inadequate irrigation, poor land management, and low water efficiency. This hinders agricultural productivity and leads to severe food shortages. It indicates that South Sudan has significant agricultural potential, but a large portion of its land remains unused. The country is facing infrastructure deficiencies, irregular water distribution, and dependence on traditional farming methods, which limits access to modern agricultural practices. It was found that, 62% of the farmers participating in the study prefer sprinkler irrigation, while 23% prefer surface irrigation. Only 15% of the participants have chosen drip irrigation as their preferred method. No farmers practice pivot irrigation. The satisfaction of farmers with cooperative management is generally at a negative level. Specifically, in the Management category, 20% of the participants rated it as very poor, 26% as poor, 32% as sufficient, 6% as excellent, and 16% as good. Regarding supervision, 38% rated it as very poor, 28% as poor, 20% as sufficient, and 14% as good. Regarding Irrigation Plans, 12% rated them as very poor, 30% as poor, 42% as sufficient, and 16% as good. Among the recommendations are significant investments in rural infrastructure, improvement of water management systems, increasing the education levels of farmers, and promoting climate-resilient agricultural practices. The study emphasizes the need for sustainable land and water management and proposes region-specific strategies to address food security issues in South Sudan. Additionally, it is strongly emphasized that government policies should encourage private sector investments and strengthen agricultural marketing and distribution systems to support local farmers.