Nikel krom alaşımın elektro erozyon yöntemiyle işlenebilirliğinin araştırılması ve işleme parametrelerinin optimizasyonu
Investigation of machinability of nickel chromium alloy by electrical discharge machining and optimization of machining parameters
- Tez No: 940919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI BEKİR ÖZERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada nikel-krom esaslı alaşımın elektro erozyon yöntemiyle işlenmesinde işleme parametrelerinin iş parçası işleme hızı, elektrot aşınma hızı, yüzey pürüzlülüğü ve mikro çatlak oluşumu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada değişken parametreler olarak akım, vurum süresi, vurum aralığı ve grafit tozu konsantrasyonu seçilmiştir. Toz karışımlı elektro erozyonla işleme deneylerinde kullanılmak üzere bir deney seti tasarlanmış ve imal edilmiştir. Yanıt yüzeyi metodolojisi kullanılarak modeller oluşturulmuş ve regresyon denklemleri elde edilmiştir. En yüksek işleme hızı, en düşük takım aşınması ve en düşük yüzey pürüzlülüğü performans hedefleriyle parametre optimizasyonu gerçekleştirilmiş; ideal işleme parametreleri belirlenmiştir. Oluşturulan model kullanılarak bu parametrelerle yapılacak işlemenin sonucu tahmin edilmiş, modelin öngördüğü sonuçlar ve doğrulama deneyinin sonuçları kıyaslanarak modelin güvenilirliği test edilmiştir. Son olarak numunelerin işlenen yüzeyleri taramalı elektron mikroskopu ile görüntülemiş, numunelerin çatlak oranları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of machining parameters on material removal rate, electrode wear rate, surface roughness and micro crack formation in electrical discharge machining of nickel-chromium based alloy were investigated. Current, pulse duration, pulse interval and graphite powder concentration were selected as variable parameters in the study. An experimental set was designed and manufactured to be used in powder electrical discharge machining experiments. Models were created using response surface methodology and regression equations were obtained. Parameter optimization was performed with the performance targets of highest machining speed, lowest tool wear and lowest surface roughness; ideal machining parameters were determined. The result of the machining to be done with these parameters was predicted using the created model, the reliability of the model was tested by comparing the predicted results of the model and the results of the verification experiment. Finally, the machined surfaces of the samples were imaged with a scanning electron microscope and the crack rates of the samples were determined.