Türk Müziğinde geçki teknikleri
Transition techniques in Turkish Music
  1. Tez No: 940939
  2. Yazar: HASAN ZAHİD YURDAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERKAN UMUZDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 518
Özet
Geçki; icrâya veya esere onları hem monotonluktan kurtarmak hem de onları daha estetik yapmak için içlerine çeşitli dizi, ses veya makamlar katan bir araçtır. Bu sebeple geçki konusu Türk müziğin önemli konularından biridir. Literatürde geçkinin tanımına ilişkin detaylı açıklamalar ve örneklendirmeler bulunmaktadır. Ancak geçkinin nasıl yapılması gerektiği hususunda az sayıda yüzeysel çalışmaya rastlanmıştır. Bir kavramın, fikrin veya hareketin nasıl gerçekleşeceği; onların ne olduğunu bilmek kadar önemlidir. Bu bakış açısı ile bakıldığında geçkinin enstrümanlara göre ayrı ayrı veya ortak yollarla nasıl yapılacağını anlamak, anlatmak ve bilmek ciddi bir önem kazanmaktadır. Bu çalışma; amatörlerden, uzman icrâcılara kadar geniş bir kitleye, Türk müziği geçki tekniklerinde konusunda rehber olmayı amaçlamaktadır. Çalışma, ana düşünce olarak Türk müziğinde geçki yapma tekniklerine odaklanmaktadır. Geçki yapma tekniklerini isimlendiren, bu teknikleri detaylı anlatıp etütler barındıran bir çalışma olmasından dolayı büyük bir öneme sahip olduğu düşünülmektedir. Araştırma için; belirlenen kriterlere göre tespit edilen ney, klasik kemençe, ud, tanbur, kanun sazlarında ve ses icrâsı alanında beşer icrâcıdan; geçki görüşleri edinilmiş ve saz icrâcılarından dört, ses icrâcılarından iki adet geçiş taksimi/icrâsı istenmiştir. Ardından edinilen bu taksimlerin ana melodileri, geçki özelinde açıklamalı bir şekilde notaya alınmıştır. İlgili taksim notalarının video/ses kayıtları ise karekod, link yöntemi ile bir websiteye yönlendirme vasıtasıyla çalışmaya aktarılmıştır. Araştırmacı tarafından notaya alınan taksimlerdeki çeşitli geçki kullanımları tespit edilip ortaya çıkan geçki teknikleri isimlendirilerek ayrı bir basamakta detaylıca anlatılmıştır. Daha sonra geçki etüdü yazımı için Türk Müziği repertuvarına göre en çok kullanılan beş makam belirlenmiştir. Geçki tekniklerini açıklamaya ve eğitimsel olarak kullanılmasına yönelik etüt formunda bu makamlardan örnekler hazırlanmıştır. Böylelikle çalışmanın geçki yapma konusunda Türk müziği literatürüne önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmaya katkı sunan icrâcıların mülakatlarından edinilen bilgi, birikim, tecrübe ve hatıraları ile eski saha bilgilerinin de bu çalışmaya büyük bir katkısı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Modulation is a tool in which various scales, sounds or maqams are added to save the performance or composition from monotony and make it more aesthetic. For this reason, the modulation is one of the most important topics in Turkish music. In the literature, there are detailed explanations and exemplifications regarding the definition of the modulation. However, few superficial studies have been encountered on how to perform a modulation. How to realize a concept, idea or movement is as important as knowing what they are. From this point of view, it is important to understand, explain and know how to perform the modulation separately or jointly according to the instruments. This study aims to be a guide for a wide audience, from amateurs to expert performers, on the modulation techniques of the Turkish music. The main focus of the study is on the techniques of modulation in Turkish music. It is considered to be of great importance because it is a study that names the techniques of modulation and contains detailed etudes. For the research; five performers in the field of ney, classical kemenche, oud, tanbur, qanun instruments and vocal performance, who were determined according to the determined criteria, were asked for their opinions on modulation and four modulation taksims/performances were requested from instrumentalists and two from vocal performers. The main melodies of these taksims were notated with explanations specific to the modulation. The video/audio recordings of the related taksims were transferred to the study using the QR code method. The researcher identified various modulation uses in the notated taksims, and the techniques were named and explained in detail in a separate step. Then, the five most commonly used maqams in the Turkish Music repertoire were determined for writing modulation etude. Examples of etudes were prepared for the explanation and educational use of modulation techniques. Thus, it is thought that the study will make an important contribution to the Turkish music literature on modulation. It is thought that the knowledge, experience, experience and memories of the performers who contributed to the study and the existing literature information also contribute to this study.