Techniques of Turkish music composition: A preliminary approach to traditional understandings and contemporary development in usul, makam, and polyphony
Türk müziği besteleme teknikleri: Usul, makam, ve çokseslilikte geleneksel anlayışlar ve çağdaş gelişme için öncül bir yaklaşım
- Tez No: 436987
- Danışmanlar: PROF. ŞEFİKA ŞEHVAR BEŞİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu tez, Türk makam müziği geleneğinde bulunan bestecilik teknikleri ve teoretik modellerini sunup, bestecilik ve icra için yeni teklifleri geliştirmektedir. Bu çalışma Türk müziğinin üç ana konusuna odaklanmaktadır: usul ve aruz, makam, ve çokseslilik. Usul, ritmik devri olarak tanımlanıyorsa, aruz, usulle birlikte kullanılan şiirsel ölçüdür. Besteciler usul geçkisi, usul iç-içeliği, ve phasing tekniklerini uygulamaktadır. Ayrıca, yeni geçki tekniklerini türetmek için usul devirlerindeki mevcut usul hücrelerinin tanınması kullanılabilmektedir. Makam, esaslarının antik Yunan teorisiyle karşılaştırmasını açıklayan yeni bir görüşle, tonal-modal bir bileşim olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım bestecilikte makam geçkisini incelemek için önerilmiş bir analiz modeline doğru yöneltmektedir. Safiyyüddin'in onüçüncü yüzyıllık transpoze edilebilir perde sistemi, 17 kavramsal perde bölgesi üzerinde transpozisyon imkanları sonucunda, pratik geçki imkanlarıyla ilişkilendirilir. Tonal armoni, dörtlü armonisi, ve kontrapuan tekniği dahi Türk nağmelerini çokseslilendirme doğrultusunda çeşitli yaklaşımlar kullanılmaktadır. Bu tez Orta Çağ ve Rönesans dönemlerinin kontrapuan tekniklerini makamın hizmetine çevirerek makamın mikrotonal yapısından veya melodik özelliğinden eksiltmeden çoksesli bir yaklaşımı sunmaktadır. Besteciliğin her ana konusu bir biriyle kullanılıp makamla ilgili yeni tarz imkanlarını yaratmaktadır. Bestecilik tekniklerine örnek vermek için, usul ve aruz, makam transpozisyonu, ve çoksesli makamdaki yeni kullanımını açıklayan özgün parçalar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents compositional techniques and theoretical models found in the tradition of Turkish makam music, developing them into new proposals for composition and performance. This work focuses on three main aspects of Turkish music: usul and aruz, makam, and polyphony. Usul is defined as rhythmic cycle, while aruz is poetic meter that is used in tandem with usul. Composers have utilized techniques of usul modulation, nested usul, and phasing. Furthermore, the identification of constituent usul cells in usul cycles can be used to derive new modulatory techniques. Makam is defined as a modal-tonal complex under a new perspective of its principles in comparison to ancient Greek theory. This leads to a suggested analysis model for notating makam modulation in composition. Safiyyüddin's thirteenth-century model of a transposable perde system is related to practical modulation possibilities, resulting in transposition capabilities upon 17 conceptual pitch regions. Various approaches towards harmonizing Turkish melodies have been used by composers, including tonal harmony, quartal harmony, and contrapuntal technique. This thesis proposes a polyphonic approach that does not detract from the microtonal structure or melodic character of makam, but rather adapts contrapuntal technique of the medieval and Renaissance periods to the service of makam. Each main aspect of composition is capable of being used with one another, creating new stylistic possibilities related to makam. To exemplify the compositional techniques discussed, original pieces that highlight innovation in usul and aruz, makam transposition, and polyphonic makam are presented.