Kuruluşundan İslâm fetihlerinin sonuna kadar Bitlis
Bitlis from foundation to the end of the Islamic conquest
- Tez No: 940938
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezin amacı, Bitlis şehir tarihini bütüncül bir bakış açısıyla ortaya koymaktır. Bu nedenle çalışmada Bitlis'in tarihsel süreç içindeki siyasî durumu dönemler halinde özet bir şekilde ortaya konarak, İslâm fetihlerinin sonuna kadarki tarihine açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Tespit ettiğimiz sonuçlara göre Bitlis'in ne zaman, kim ya da kimler tarafından kurulduğu net değildir. Bitlis'in ismi ve kuruluşu hakkında çeşitli efsaneler zikredilmektedir. Stratejik konumundan dolayı birçok devletin hâkimiyetine giren şehir, İslâm fetihleriyle birlikte el-Cezîre bölgesinin fethi sırasında Müslümanların eline geçmiştir. Bundan sonra sırasıyla birçok İslâm devletinin hâkimiyet sahası içinde kalmıştır. İslâm fetihlerinin sonuna kadar da küçük bir şehir olarak varlığını sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to present the history of Bitlis in a holistic point of view. To this respect, in this study, it has been tried to clarify the history of Bitlis till the end of the islâmic conquests by way of setting forthy, in brief, the political landscape of Bitlis in periods within the historical process. According to our final result, the city of Bitlis, from who was built at the beginning is unclear it is narrated many different stories on the name of Bitlis and its foundation and development. Because of its strategic place, many powerful state occupied Bitlis. In company with the Islamic war of conquest during the conquest of region of al-jazeera it was captured by Muslims after that, many different Islamic states had dominated in different time. It has been surviving as a small city to the end of.