Microalgae-based bioplastics and their utilization as fertilizer
Mikroalg temelli biyoplastikler ve gübre olarak kullanimlari
  1. Tez No: 940959
  2. Yazar: WIEM JEBAHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ ÖZUĞUR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Science and Technology, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Chlorella ve Spirulina katkılarıyla zenginleştirilmiş jelatin jellerin biyoplastik ve biyogübre olarak potansiyel kullanımını araştırmaktadır. Bu jellerin özelliklerini değerlendirmek amacıyla kapsamlı spektroskopik ve yapısal analizler gerçekleştirilmiştir. Toprakta yapılan biyobozunma testleri, jelatin jellerin 7 gün içinde parçalandığını, Spirulina-Jelatin ve Chlorella-Jelatin jellerin ise sırasıyla 9 ve 10 gün sürdüğünü göstermiştir. Gübre olarak etkinliklerini değerlendiren testlerde, tüm jellerin çilek fidesi ve yabani indigo çiçeği fidesi büyümesini 10 gün içinde önemli ölçüde teşvik ettiği görülmüştür; özellikle Chlorella-Jelatin diğer uygulamalara kıyasla anlamlı derecede daha iyi sonuçlar vermiştir. Ayrıca, turp bitkileri kullanılarak yapılan in vivo deneyler de gerçekleştirilmiş, ancak sonuçlar daha az umut verici bulunmuş ve bu durum daha fazla araştırma ve iyileştirme alanı olarak belirlenmiştir. Bulgular, bu biyoplastiklerin çevre dostu olduğunu, hızlı şekilde zararsızca parçalandığını ve bitki büyümesini teşvik ettiğini doğrulamıştır. Anahtar Kelimeler – Biyoplastik, Biyogübre, Spirulina, Chlorella
Özet (Çeviri)
This study explores the potential applications of gelatin gels enriched with Chlorella and Spirulina additives as bioplastics and biofertilizers. Comprehensive spectroscopic and structural analyses were conducted to evaluate the properties of these gels. Biodegradation tests in soil demonstrated that gelatin gels degrade within 7 days, while Spirulina-Gelatin and Chlorella-Gelatin gels take 9 and 10 days, respectively. In tests assessing their efficacy as fertilizers, all gels significantly promoted the growth of strawberry fruit seedlings and wild indigo flower seedlings within 10 days, with Chlorella-Gelatin showing significantly better results compared to other treatments. Additionally, in vivo experiments using radish plants were conducted, though the results were less promising, highlighting a potential area for further exploration and refinement. The findings confirmed that these bioplastics are environmentally friendly, degrading quickly without harm, while enhancing plant growth. Keywords – Bioplastic, Biofertilizer, Spirulina, Chlorella