Birinci Viyana Okulunda Haydn, Mozart ve Beethoven'ın seçilmiş keman sonatlarının stilistik gelişiminin birinci bölümler bağlamında incelenmesi
An analysis of the stylistic development of selected violin sonatas of Haydn, Mozart and Beethoven in the first Viennese School in the context of the first movements
  1. Tez No: 940960
  2. Yazar: OLS CINXO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BÜLENT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Klasik Batı müziğinin zirve dönemini temsil eden Birinci Viyana Okulu'nun temel özelliklerini ve bu okulun öncü bestecileri Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart ve Ludwig van Beethoven'ın müzik tarihine katkılarını detaylı bir biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Viyana Okulu, 18. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Klasik form, armonik yenilik ve tematik işleme teknikleri bağlamında Klasik Batı müziğinin evriminde önemli bir rol oynamıştır. Bu bağlamda, Haydn, Mozart ve Beethoven, Klasik dönemin estetik ilkelerini oluşturan, sonat ve senfoni formlarını şekillendiren en önemli figürler arasında yer almaktadır. Çalışma, özellikle senfoni ve sonat formlarındaki yenilikçi yaklaşımlar, tematik işleme teknikleri ve armoni kullanımları üzerinden bu bestecilerin eserlerini analiz ederek, Viyana Okulu'nun estetik ve teknik mirasını incelemektedir. Viyana Okulu'nun Klasik dönemdeki belirleyici rolü, besteciler arasındaki etkileşimler ve büyük formların gelişimindeki yenilikler üzerinden ele alınmıştır. Haydn'ın formdaki disiplin anlayışı ve mizahi unsurlara yer veren müzikal dili, Mozart'ın melodik zarafeti ve sadeliği, Beethoven'ın dramatik gerilim yaratma teknikleri ayrıntılı bir biçimde değerlendirilmiştir Nitel araştırma yöntemiyle oluşturulan bu çalışmada, Klasik Batı müziği literatürü, bestecilerin eserleri ve yapısal analizler incelenmiş, sonat formunun temel unsurları üzerinde detaylı bir karşılaştırma yapılmıştır. Sonat formunun sergi, gelişme ve yeniden sergi bölümlerinde ortaya konan armonik ve tematik çeşitlemeler, bestecilerin bireysel üsluplarının belirlenmesinde önemli bir faktör olarak ele alınmıştır. Haydn, Mozart ve Beethoven, Klasik formun gelişimini biçimsel açıdan zenginleştirirken, aynı zamanda sonraki dönemlerin sonat ve senfoni gibi formlarının öncülerini de oluşturmuşlardır. Haydn'ın senfonik ve oda müzik yapısındaki dengesi, Mozart'ın armonik ve melodik zenginliği, Beethoven'ın duygusal derinlik ve büyük formları kullanımı Viyana Okulu'nun en belirgin katkılarındandır. Sonuç olarak, bu çalışma, Birinci Viyana Okulu'nun klasik formu standart hale getirmesiyle romantik döneme zemin hazırladığını ve bu bestecilerin teknik ve estetik sentezinin evrensel bir müzik dili yarattığını vurgulamaktadır. Haydn'ın yapısal yenilikleri, Mozart'ın melodik zarafeti ve Beethoven'ın dramatik anlatım gücü, hem birbirlerini etkilemiş hem de sonraki kuşaklara ilham kaynağı olmuştur. Bu analizler, Klasik dönemin müzik kimliğini anlamaya katkı sağladığı gibi, müzikolojideki tarihsel perspektifi de genişleten bir yaklaşım sunmaktadır. Bu bestecilerin eserleri, yalnızca kendi dönemlerinin değil, aynı zamanda müzik tarihinin ve evrensel müzik dili oluşturma sürecinin de temel taşları arasında yer almaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the fundamental characteristics of the First Viennese School, which represents the pinnacle of Western Classical music, and the contributions of its pioneering composers Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, and Ludwig van Beethoven to music history. Emerging in the second half of the 18th century, the First Viennese School played a critical role in the evolution of Western Classical music through its innovations in form, harmonic language, and thematic development. Haydn, Mozart, and Beethoven, as central figures of this school, shaped the aesthetic principles of the Classical era, redefining structures such as the sonata and symphony. By analyzing these composers' works, particularly their innovative approaches to symphonic and sonata forms, thematic elaboration techniques, and harmonic innovations this study investigates the aesthetic and technical legacy of the Viennese School. The defining role of the school in the Classical period is explored through interactions among the composers and their transformative contributions to large-scale forms. Haydn's structural discipline and incorporation of humor, Mozart's melodic elegance and operatic influences, and Beethoven's techniques for creating dramatic tension are evaluated in detail. Utilizing a qualitative research framework, this study examines Western Classical music literature, structural analyses of the composers' works, and detailed comparisons of sonata form elements. Harmonic and thematic variations across the exposition, development, and recapitulation sections of sonata form are identified as key factors in distinguishing the composers' individual styles. Haydn, Mozart, and Beethoven enriched Classical forms while laying the groundwork for subsequent developments in sonata and symphonic structures. Haydn's balance in symphonic and chamber music, Mozart's harmonic and melodic richness, and Beethoven's emotional depth and mastery of large-scale forms stand as hallmark contributions of the Viennese School. The study concludes that the First Viennese School standardized Classical forms, thereby laying the groundwork for the Romantic period, while the composers' technical and aesthetic syntheses forged a universal musical language. Haydn's structural innovations, Mozart's melodic refinement, and Beethoven's dramatic expressivity not only influenced one another but also inspired future generations. These analyses enhance understanding of the Classical era's musical identity and expand historical perspectives in musicology. The works of these composers remain foundational not only to their own period but also to the broader trajectory of music history and the development of a universal musical lexicon.