Malign meme kitlelerinde komşu damar işaretinin prognostik belirteçler ile ilişkisi
  1. Tez No: 940984
  2. Yazar: EZRA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYMA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamızda malign meme kitlelerinde komşu damar işaretinin prognostik belirteçler ve Manyetik Rezonans Görüntüleme'deki (MRG) morfolojik ve kinetik bulgular ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. 2012 Aralık - 2017 Şubat tarihleri arasında Meme MRG raporlarında malign meme kitlesi tarif edilen olgulardan patoloji sonuçlarında malign oldukları kanıtlanan toplam 134 lezyon çalışmaya dâhil edildi. Kemoradyoterapi öncesi MRG görüntüleri kullanıldı. Tüm görüntüler 1.5T Avanto cihazı (Siemens Medical Solution, Erlangen, Germany) ile elde edildi ve lezyonların morfolojik ve kinetik özellikleri BİRADS-MR® (5. baskı)'a göre değerlendirildi. Üç yönde hareket ettirilebilen MIP görüntülerde komşu damar işareti (KDİ) varlığı araştırıldı. Patolojide bakılan ER, PR, C-Erb-B2, Ki-67, aksiller lenf nodu, histolojik grade, tümör boyutu ve lenfovasküler invazyon gibi birçok parametre kullanıldı. Lezyonların MRG'deki bulguları ile KDİ ilişkisi değerlendirildi. Ayrıca KDİ değerlendirmesinde gözlemciler arası uyum hesaplandı. KDİ saptamada gözlemciler arasında %63,8 ile iyi derecede uyum saptandı.
Özet (Çeviri)
In our research we aimed to evaluate the prognostic quality of Adjacent Vessel Sign (AVS) in malign breast tumors by comparing with classical prognostic pathological biomarkers and MRI findings. Searching our hospital database through December of 2012 and February of 2017 retrospectively, 124 patients with 134 lesion out of 206 patients were included in the research. Patients having neoadjuvant chemo radiotherapy were excluded. All the imaging was performed on a 1.5T Avanto scanner (Siemens Medical Solution, Erlangen, Germany) and the images were interpreted according to BİRADS-MR® (5th ed) atlas. MIP images constructed from subtracted post contrast images and freely movable in three direction were used to investigate AVS. In order to compare with AVS, pathological results such as ER, PR, C-Erb- B2, Ki-67, axillary lymph node status, histological grade, tumor size, lymphovascular invasion status and others were used. MRI findings were also evaluated and compared with AVS. Interobserver variability was also calculated. Interobserver agreement about AVS status was good (κ = 0,64).