Hazne tasarımı
Reservoir design
- Tez No: 940985
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
2000'li yıllardan itibaren artan nüfus, sanayideki teknolojik ilerlemeler ve kentleşmenin hız kazanmasıyla birlikte, insanoğlunun su ve gıdaya olan ihtiyaçları giderek daha kritik bir hal almıştır. Su, sınırlı ve hayati bir kaynak olarak geleceğin ihtiyaçlarını da gözeterek dikkatli yönetilmesi gereken bir değerdir. İklim değişikliğinin etkilerinin günümüzde daha belirgin hale gelmesi ve doğal kaynakların yanlış kullanımı, su kaynakları üzerinde ciddi bir baskı oluşturmaktadır. Bu bağlamda, mevcut su kaynaklarının etkin yönetimi ve sürdürülebilirliği, gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılamak adına büyük bir önem taşımaktadır. Su kaynakları yönetiminin önemli unsurlarından biri olan barajlar, yüksek maliyetli yapılar olmalarının yanı sıra sulama, taşkın koruma ve enerji üretimi gibi çok yönlü ihtiyaçları karşılamak amacıyla tasarlanmaktadır. Bu süreçte, barajların hazne kapasiteleri genellikle ön tasarım yöntemleriyle belirlenmektedir. Bu çalışma, Çine Adnan Menderes Barajı'nın tasarım sürecinde kullanılan yöntemleri değerlendirmektedir. Ön tasarım aşamasında“eklenik akımlar, eklenik farklar, minimum akımlar, ardışık tepeler yöntemleri”kullanılmıştır. Kesin tasarım aşamasında ise aylık su bütçesi yöntemi, olasılık matris yöntemleri (Moran ve Gould) ve sentetik akım veri setleri temel alınarak bir değerlendirme yapılmıştır. Analizler sonucunda, sadece ölçülen akım verileriyle depolama kapasitesinin bulunması ciddi hatalara neden olabileceği ve sentetik akım veri ile ekstrem koşullar göz önünde bulundurularak tasarım aşamasında ya da işletmedeki barajlarda, alınacak risklere karşılık değerlendirme yapma imkânı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Starting in the 2000s, population growth, industrial advancements, and rapid/accelerated urbanization have significantly increased the urgency of water and food demand.Water, as a scarce and essential resource, must be managed responsibly to ensure its availability for the future. The effects of climate change have become more apparent in recent years, and when combined with the misuse of natural resources, they place significant strain on water supplies. Therefore, managing water resources effectively and sustainably is vital to meet the needs of both present and future generations.Dams, which are one of the key elements of water resource management, are designed to meet various needs such as irrigation, flood control, and energy production, despite being high-cost structures.In this process, the reservoir capacities of dams are generally determined using preliminary (basic) design methods. This study examines the design process of the Çine Adnan Menderes Dam. During the early planning phase, methods such as“mass curve method, residual mass curve method, minimum flows method, sequential peaks algorithm, and probability-based approaches”were applied. In the final design phase, techniques like“ Moran and Gould's probability matrix methods,”and synthetic flow data sets were utilized. The analysis results indicate that determining the storage capacity solely based on measured flow data may lead to significant errors. However, using synthetic flow data and considering extreme conditions provides the opportunity to assess potential risks during the design phase or in the operation of existing dams.