Housing reconstruction after natural disasters: A comparative review of modular box systems and traditional construction in post-earthquake Turkey (case study: Isias Hotel, Adıyaman)
Doğal afetlerden sonra yeniden konut yapımı: Türkiye'de deprem sonrası modüler kutu sistemleri ile geleneksel yapıların karşılaştırılmalı incelenmesi (vaka çalışması: Isias Oteli, Adıyaman)
  1. Tez No: 940988
  2. Yazar: ABDULLAH ALSAJ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ETHEM TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye, aktif bir deprem kuşağında yer alması nedeniyle depremlere karşı yüksek düzeyde savunmasızdır. Bu savunmasızlık, Şubat 2023'te meydana gelen ve Adıyaman da dahil olmak üzere birçok ili ciddi şekilde etkileyen yıkıcı depremle trajik bir şekilde gözler önüne serilmiştir. En sembolik kayıplardan biri, önemli can ve mal kaybına yol açan Isias Oteli'nin çöküşü olmuştur. Bu tez, afet sonrası konutların yeniden inşası için yenilikçi bir çözüm olarak Modüler Kutu Sistemleri'ni (MKS) incelemektedir. Nicel ve nitel analizlerin bütünleştirildiği karma bir yöntem benimsenmiştir. Çok Kriterli Karar Analizi (ÇKKA) aracılığıyla; kurulum hızı, ekonomik fizibilite, dayanıklılık, sismik direnç, çevresel uyum ve bakım gereksinimleri, kültürel ve sosyal uyumluluk ile lojistik zorluklar gibi temel faktörler değerlendirilmiştir. Adıyaman'daki Isias Oteli'nin yeniden inşasına odaklanan bir vaka çalışması, modüler sistemlerin geleneksel inşaat yöntemlerine göre karşılaştırmalı üstünlüklerini ortaya koymaktadır. Bulgular, MKS'nin inşaat süresini yaklaşık %60,4 oranında kısaltabileceğini ve maliyetleri %27,5 oranında düşürebileceğini; ayrıca sismik stres altında daha üstün yapısal performans sunduğunu göstermektedir. Ayrıca, Maliyet-Fayda Oranı (CBR) analizi, Modüler Kutu Sistemlerinin geleneksel yöntemlere kıyasla %31 daha verimli olduğunu ortaya koyarak afet sonrası toparlanmada ekonomik verimliliğini doğrulamaktadır. Bu sistemler, çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlarken, kültürel olarak uyarlanabilir tasarımlara da olanak tanımaktadır. Lojistik kısıtlamalar ve düzenleyici engellere rağmen, erken planlama, yerel iş gücünün eğitimi ve destekleyici politika çerçeveleri ile başarılı uygulamanın mümkün olduğu sonucuna varılmıştır. Bu araştırma, MKS'yi hızlı, ekonomik ve dayanıklı konutların yeniden inşa çözümü olarak öne çıkarmakta ve Türkiye'nin afet sonrası iyileştirme stratejilerine entegre edilmesini önermektedir. Nitel ve nicel verileri anlamlı içgörülere dönüştürmek için tematik, içerik ve istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Sonuçlar, modüler kutu sistemlerinin inşaat maliyetlerinde (%31,2 tasarruf) ve dağıtım süresinde (%82,5 daha hızlı) önemli azalmalar sağladığını, yapısal dayanıklılıkta belirgin bir iyileşme ve bakım sıklığında %40 azalma olduğunu göstermektedir. Christchurch, Şanghay ve Nepal'den elde edilen vaka çalışmaları, sismik dayanıklılıkta önemli iyileşmeler ve sakinler arasında daha yüksek kabul oranları göstermektedir. Bu tez, modüler kutu sistemlerinin kentsel planlamayı ve depreme eğilimli bölgelerdeki afet hazırlığını nasıl geliştirebileceğine dair içgörüler sunarak, etkilenen topluluklar için daha iyi sonuçlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey is in an active seismic zone, making it highly vulnerable to earthquakes. This vulnerability was tragically highlighted by the devastating earthquake in February 2023, which heavily impacted several provinces, including Adıyaman. One of the most symbolic losses was the collapse of the Isias Hotel, resulting in significant human and material loss. This thesis explores Modular Box Systems (MBS) as an innovative solution for post-disaster housing reconstruction. A mixed-method approach was adopted, integrating both quantitative and qualitative analyses. Through Multi-Criteria Decision Analysis (MCDA), key factors such as deployment speed, economic viability, durability, seismic resistance, Environmental Adaptability and Maintenance, Cultural and Social Adaptability, and Logistical Challenges were assessed. A case study focusing on the reconstruction of the Isias Hotel area demonstrates the comparative advantages of modular systems over traditional construction methods. Findings reveal that MBS can reduce construction time by approximately 60.4% and lower costs by about 27.5%, while offering superior structural performance under seismic stress. Moreover, the Cost-Benefit Ratio (CBR) analysis indicates that Modular Box Systems outperform traditional construction methods by 31%, confirming their economic efficiency in post-disaster recovery. These systems also contribute to environmental sustainability and allow for culturally responsive designs. Despite logistical constraints and regulatory hurdles, the study concludes that successful implementation is possible through early planning, local workforce training, and supportive policy frameworks. This research underscores MBS as a fast, cost-effective, and resilient solution for housing reconstruction in earthquake-affected regions and recommends its integration into Turkey's disaster recovery strategies