Adverse health outcomes among survivors of childhood, teenage and young adult cancer
Çocukluk, ergenlik ve genç yetişkinlik dönemi kanserinden kurtulanlarda olumsuz sağlık sonuçları
- Tez No: 941020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAOUL C REULEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Onkoloji, Public Health, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Birmingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Epidemiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Çocukluk, ergenlik ve genç yetişkinlik dönemlerinde (TYA) kanser görülme sıklığı arttıkça, bu kanserlerden hayatta kalma oranı da iyileşmiştir; Avrupa'da genel hayatta kalma oranı şu anda %80'in üzerindedir. Ancak, daha genç yaşlarda kanser deneyimi, kanserden sonraki yaşam süresince çeşitli olumsuz sağlık sonuçlarıyla ortaya çıkabilir. Bu tezin ana hedefi, 40 yaşından önce kanser tanısı konmuş bireylerde 5 yıllık hayatta kalmanın ardından gelişebilecek olumsuz sağlık sonuçları riskini, kanser sonrası hayatta kalanların kohort çalışmalarında araştırmaktır: i) 0-19 yaşlarında kanser tanısı konmuş ve en az 5 yıl hayatta kalanlar için, PanCare Çocuk ve Ergen Kanserinden Kurtulanların Bakımı ve Takip Çalışmaları (PanCareSurFup); ii) 15-39 yaşlarında kanser tanısı konmuş hayatta kalanlar için Ergen ve Genç Yetişkin Kanserinden Kurtulanlar Çalışması (TYACSS). Pan-Avrupa PanCareSurFup kohortu, en az beş yıllık çocukluk çağı kanserinden hayatta kalmış yaklaşık 70.000 kişiden oluşurken, TYACSS ise, İngiltere veya Galler'de teşhis edilmiş ergen ve genç yetişkin (TYA) kanserinden en az beş yıl hayatta kalmış 200.000'den fazla kişiden oluşan popülasyon tabanlı bir kohorttur. Kanserden kurtulanlarda ilgilenilen olumsuz sağlık şikâyetleri gelişme riskleri Standartlaştırılmış İnsidans Oranları (SIR), Mutlak Aşırı Riskler (AER) ve çok değişkenli Poisson regresyon modellerinden elde edilen Göreceli Riskler hesaplanarak araştırıldı –Teze konu edilen bu şikâyetler; sonradan geliştirilen ağız kanseri, doğum sırasında yaşanılan olumsuz obstetrik komplikasyonları, böbrek ve diğer idrar yolu hastalıkları ve endokrin hastalıklarıdır. Belirli çocukluk çağı kanseri tiplerinden kurtulanların, sonraki birincil oral neoplazmlar (ağız kanseri) geliştirme konusunda ciddi riskler taşıdığı bulunarak ve bu riskli grupların detaylı sınıflandırması çalışılmıştır. Bu sayede, kanser sonrası uzun dönem takip kliniklerinde çalışan hekimler için yararlı bir kanıt sağlamaktadır. TYA kanserini atlatan kadınlar ise, İngiliz genel nüfusuyla karşılaştırıldığında, tahmin edilen doğumların yalnızca %68'ini gerçekleştiği bulunmuştur. Böbrek ve idrar yolu hastalıkları nedeniyle hastaneye yatışlardaki riskler hesaplanmış ve özellikle böbrek ve mesane kanserinden kurtulanlar TYA kanser grupları arasında, genel popülasyona göre daha yüksek riskler taşıdığı saptanmıştır. TYA kanserinden kurtulanlar için, endokrin hastalığı nedeniyle hastaneye yatış riskinin, belirli endokrin disfonksiyon tipine ve deneyimlenen kanser türüne göre önemli ölçüde değiştiği de bulunmuştur. Bu tez, çocuk, ergen ve genç yetişkin yaşlarında kanserden kurtulanlar için, uzun vadeli olumsuz sağlık şikâyetlerine ilişkin yüksek riskli grupların tanımlanması konusunda kapsamlı epidemiyolojik çalışmalar yürüterek önemli araştırma boşluklarını doldurmaktadır. Bu tezin bulguları, daha doğru ve net risk hesaplaması gerçekleştirerek ve yüksek risk gruplarının sınıflandırmasına katkıda bulunarak, kanıta dayalı klinik takip kılavuzlarının geliştirilmesi ve hayatta kalan bakım planlarının hazırlanabilmesi için kanıt sağlamaktadır. Bulgular, yalnızca sağlık profesyonellerine değil, aynı zamanda kanser sonrası hayatlarını devam ettirenlere de sağlık kararlarını yönlendirecek değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the incidence of cancer in childhood, teenage, and young adult (TYA) has increased, the survival rate from those cancers has improved; the overall rate is now over 80% in Europe. However, cancer experience at younger ages might manifest with various adverse health outcomes during the lifespan after cancer. The main goal of the thesis was to investigate the risk of developing adverse health outcomes following 5-year survival of cancer diagnosed before age 40 years in the cohort studies of survivors: i) in the Pancare Childhood and Adolescent Cancer Survivor Care and Follow-up studies (PanCareSurFup) for survivors of cancer diagnosed 0-19 years; ii) in the Teenage and Young Adult Cancer Survivor Study (TYACSS) for survivors of cancer diagnosed 15-39 years. The Pan-European PanCareSurFup cohort consists of almost 70,000 at least five year childhood cancer survivors, and the TYACSS is a population-based cohort of over 200 000 at least five-year survivors of teenage and young adult (TYA) cancer diagnosed in England or Wales. Excess risks of developing adverse outcomes of interest –these outcomes were subsequent primary oral neoplasms, adverse obstetric outcomes, renal and other urinary tract diseases, and endocrine diseases– were investigated among cancer survivors using Standardised Incidence Ratios (SIRs), Absolute Excess Risks (AERs), and Relative Risks from multivariable Poisson regression models. Specific groups of childhood cancer survivors were found to have substantial excess risks of developing subsequent primary oral neoplasms and the risk stratification that this provides should be useful evidence for clinicians in long-term follow-up clinics. TYA female survivors overall produced only 68% of the expected births compared to the national English general population. The excess risks of inpatient hospitalisations due to renal and urinary tract disease were estimated, and elevated risks among specific TYA cancer survivor groups, particularly kidney and bladder cancer survivors, were found. For TYA survivors, excess risk of being hospitalised for an endocrine disease was found to vary substantially by specific type of endocrine dysfunction and by specific cancer type experienced. The thesis fills critical research gaps by conducting comprehensive epidemiological studies on the excess risks long-term adverse outcomes for childhood and TYA cancer survivors. Through accurate risk quantification, it contributes to risk stratification, supports the development of evidence-based clinical follow-up guidelines, and provides evidence for the development of survivorship care plans. The findings not only benefit healthcare professionals but also provide survivors with valuable information to guide their healthcare decisions.