Aile arabuluculuğu bağlamında aile işletmeleri uyuşmazlıklarında arabuluculuk
Mediation in family business disputes in the context of family mediation
  1. Tez No: 941019
  2. Yazar: FATMA BOZKURT SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Dünya ve bulundukları ülke ekonomilerindeki büyük paya sahip oldukları bilinen aile işletmelerinin, sürdürülebilir başarıya sahip olmaları önemlidir. Temelinde aile olan bu işletmeler, Türk Ticaret Kanunundaki şirketlerden farklı bir yapılanmaya ve yönetim anlayışına sahiptirler. Aile üyeleri arasındaki güçlü bağlar, aile işletmesinin başarısında etkili olurken uyuşmazlıklar, zarara uğratabilir. Bu nedenle kurumsal yönetim anlayışı, aile işletmelerinde kurumsallaşmanın gereğidir. Bu noktada uyuşmazlıkların sistemsel yöntemlerle, işletme ya da aile üyelerine zarar vermeden barışçıl yolla çözümlenmesi önerilir. Nitekim ülkemizde, ilk uygulandığı günden bu yana arabuluculuk, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden biri olarak kullanılmaktadır. Yakın gelecekte aile uyuşmazlıkları için de uygulanması beklenen aile arabuluculuğu modelleri, aile işletmesi uyuşmazlıklarının çözümünde de kullanılabilecektir. Aile işletmelerinde, kendine özgü çatışma türleri ve çatışma yönetim stratejileri vardır. Bunlardan biri de aile anayasasının düzenlemesidir. Aile anayasası, aile işletmesinin ve aile üyelerinin kendi aralarında ve birbirleriyle ilişkilerini düzenler. Aynı zamanda şirketin verimliliğini artırmak üzere çözümler içerir. Aile işletmesinin organlarından biri olan aile konseyi, aile anayasası ile uyuşmazlıkların çözümü konusunda arabulucu olarak görevlendirilebilir. Bu açıdan aile konseyi ile arabuluculuk arasındaki farklı ve benzer yanlar da bu tezde ele alınmıştır. Bir yandan dış dünyadan kaynaklı anlaşmazlıklar yaşayan aile işletmelerinin güncelliği ve yeni nesille entegrasyonu da önemsenmelidir. Zamanın ihtiyaçlarına uygun şekilde teknolojik gelişmelerden faydalanmaları tavsiye edilir.
Özet (Çeviri)
It is important that family companies, which are known to have a large share in the economies of the world and the countries in which they are located, have sustainable success. These companies, which are based on family, have a different structure and management approach than companies in the Turkish Commercial Code. While strong ties between family members are effective in the success of the family business, conflicts can cause losses. Therefore, corporate governance is a necessity for institutionalization in family companies. At this point, it is recommended to resolve disputes peacefully with systemic methods without harming the business or family members. As a matter of fact, mediation has been used as one of the alternative dispute resolution methods in our country since its first implementation. Family mediation models, which are expected to be applied for family disputes in the near future, can also be used in the resolution of family business disputes. In family companies, there are specific conflict types and conflict management strategies. One of these is the regulation of the family constitution. The family constitution regulates the relations of the family business and family members among themselves and with each other. It also contains solutions to increase the efficiency of the company. The family council, one of the organs of the family business, can be assigned as a mediator in resolving disputes with the family constitution. In this respect, the differences and similarities between the family council and mediation are discussed in this thesis. On the one hand, the timeliness and integration with the new generation of family companies that experience conflicts arising from the outside world should also be taken into consideration. It is recommended that they benefit from technological developments in accordance with the needs of the time.