Sosyal medyanın siyasal katılıma etkisi
The impact of social media on political participation
- Tez No: 941037
- Danışmanlar: DR. GÜLDEN ÇAMURCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
21.yüzyılın başlarından itibaren bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler neticesinde gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası halini alan yeni medya araçları, toplumsal hayatın her alanını etkilemiştir. Yeni medya araçlarının gelişmesine koşut olarak dünyada yaşanan küreselleşme ve SSCB'nin dağılması, demokrasi üzerinde bir süredir devam eden temsil ve meşruiyet krizleri tartışmalarının şiddetinin artmasına neden olmuştur. Demokrasilerin yaşamış olduğu bu krizler kamusal alan tartışmalarını beraberinde getirmiştir. Özellikle bu krizlerin, vatandaşların siyasal karar alma süreçlerine daha fazla katılım sağlaması yoluyla aşılabileceğini ileri süren müzakereci demokrasi anlayışı kamusal alanı ön plana çıkarmıştır. Sosyal medyanın giderek yaygınlaşan bir hal alması üzerine toplumu demokratikleştirme görevini sosyal medyaya yükleyen bir görüş ortaya çıkmıştır. Bu görüş, sosyal medyanın yeni bir kamusal alan inşa edeceğini ve toplumları özgürleştireceğini ileri sürmüştür. Sosyal medyanın siyasal katılıma etkisini inceleyen bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde siyasal katılım ve sosyal medya kavramlarının tanımları, biçimleri ve etkilendikleri hususlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise klasik demokrasinin temsil ve meşruiyet krizleri, bu krizleri eleştiren demokrasi teorileri, kamusal alan kavramı ve ifade özgürlüğü açısından sosyal medya anlatılmış sonrasında sosyal medyanın yeni bir kamusal alan oluşturma potansiyelinin siyasal katılım ve demokrasiler üzerindeki etkilerinin neler olabileceği olumlu ve olumsuz yönleriyle tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the developments in information and communication technologies since the beginning of the 21st century, new media tools have become an integral part of everyday life, influencing every aspect of social life. Globalization and the collapse of the Soviet Union, parallel to the development of new media tools, have intensified discussions on the crisis of representation and legitimacy in democracies. These crises have brought public sphere debates to the forefront. In particular, the deliberative democracy approach, which suggests that these crises can be overcome by enabling greater citizen participation in political decision-making processes, has emphasized the importance of the public sphere. As social media has become increasingly pervasive, a perspective has emerged that assigns social media the task of democratizing society. This perspective argues that social media will construct a new public sphere and liberate societies. This study, which examines the impact of social media on political participation, consists of two parts. In the first part, the definitions, forms and effects of the concepts of political participation and social media are emphasized. In the second part, the crises of representation and legitimacy of classical democracy, the theories of democracy that criticize these crises, the concept of public sphere and social media in terms of freedom of expression are explained, and then the effects of social media's potential to create a new public sphere on political participation and democracies are discussed in terms of positive and negative aspects.