Duygusal emeğin iş gören performansı ve işten ayrılma niyetine etkisi: Isparta ilinde belediye şirket çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of emotional labor on employee performance and intention to leave: A study on municipal company employees in Isparta province
  1. Tez No: 941038
  2. Yazar: HAVVA BEZİRGANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELVETTİN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, Isparta ilinde faaliyet gösteren belediye şirketlerinde çalışan personelin duygusal emek düzeylerinin iş gören performansı ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel yöntemle, kesitsel ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada, örneklem büyüklüğü %95 güven düzeyi ve %5 hata payı esas alınarak hesaplanmış ve erişilebilirlik nedeniyle 510 katılımcıdan veri toplanmıştır. Veri toplama, anonim ve gönüllülük esasına dayalı anketlerle yapılmış; duygusal emek üç alt boyutta (yüzeysel, derin ve doğal emek) ölçülmüş, iş gören performansı ve işten ayrılma niyeti ise güvenilir ve geçerli ölçeklerle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, duygusal emek düzeyleri iş gören performansını anlamlı ve pozitif şekilde etkilemektedir. Yüzeysel, derin ve doğal duygusal emek alt boyutlarının iş performansına ayrı ayrı anlamlı katkıları bulunmuş; özellikle doğal duygusal emek, çalışanların samimi duygusal ifadelerinin performans artışıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. İşten ayrılma niyeti analizlerinde ise, yüzeysel duygusal emek düzeyindeki artışın işten ayrılma niyetini anlamlı biçimde artırdığı; derin ve doğal duygusal emek türlerinin ise işten ayrılma niyetini azalttığı belirlenmiştir. Ayrıca, örgütsel destek ve çalışanların yetenek algılarının duygusal emekle ilişkili olduğu ve performans ile bağlılık üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Belediyeler arasında duygusal emek ve performans açısından anlamlı farklılıklar gözlenmemiştir. Sonuç olarak, araştırma duygusal emek yönetiminin iş gören performansı ve işten ayrılma niyeti üzerinde kritik bir rol oynadığını göstermekte, belediye şirketlerinde çalışanların duygusal ihtiyaçlarının dikkate alınarak destek mekanizmalarının geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of emotional labor levels on employee performance and turnover intention among personnel working in municipal companies operating in the province of Isparta. Conducted using a quantitative method within a cross-sectional relational screening model, the sample size was calculated based on a 95% confidence level and a 5% margin of error, with data collected from 510 participants due to accessibility considerations. Data collection was carried out through anonymous and voluntary surveys; emotional labor was measured across three sub-dimensions (surface acting, deep acting, and genuine emotion), while employee performance and turnover intention were assessed using reliable and valid scales. Findings indicate that emotional labor levels significantly and positively affect employee performance. Each sub-dimension—surface acting, deep acting, and genuine emotional labor—contributed significantly to job performance, with genuine emotional labor particularly linked to increased performance through authentic emotional expression. Analyses of turnover intention revealed that higher levels of surface acting significantly increase turnover intention, whereas deep acting and genuine emotional labor reduce it. Additionally, perceptions of organizational support and employees' self-assessed competencies were found to be related to emotional labor and influential on performance and organizational commitment. No significant differences in emotional labor and performance were observed across different municipalities. In conclusion, the study demonstrates that emotional labor management plays a critical role in employee performance and turnover intention, emphasizing the importance of developing support mechanisms that address the emotional needs of employees working in municipal companies.