Cihangiroğlu İbrahim Bey
- Tez No: 94104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ESİN DAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZET 1874 yılında dünyaya gelen Cihangiroğlu İbrahim Bey, Kars ve çevresinde Ruslar ve Ermenilere karşı yürütülen millî mücâdelede önemli bir rol oynadı. 1878-1918 yıllan arasında bölgede faaliyet gösteren birçok cemiyette aktif olarak rol aldı. Mondros Mütarekesi'nden sonra ise Kars'ta kurulmuş olan Cenûbîgarbî Kafkas Hükûmeti'nin Cumhurbaşkanlığı görevine getirildi. Millî Mücâdele' den sonra ise, yaklaşık altı yıl, Kars Belediye Başkanlığı yaptı. Cihangiroğlu İbrahim Bey, yukarıda bahsettiğimiz çalışmaları yaparken, birçok zorlukla mücadele etmek zorunda kaldı. Yaptığımız bu çalışmanın amacı; Cihangiroğlu İbrahim Bey' in hayatı ve faaliyetlerinin bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarmak, hakkındaki dağınık bilgileri bir araya toplamak ve Elviye-i Selâse'deki millî mücâdelede yürüttüğü önemli rolü, gün ışığına çıkarmaktır. Cihangiroğlu İbrahim Bey' in hayatı ve faaliyetleri, üç ana bölümde incelenmiştir: Birinci Bölüm: Cihangiroğlu İbrahim Bey' in soyu, çocukluğu, gençliği ve Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki faaliyetleri. İkinci Bölüm: Cihangiroğlu İbrahim Bey'in Millî Mücâdele sırasındaki çalışmaları. Üçüncü Bölüm: Millî Mücâdele sonrasından ölümüne kadar hayatı ve faaliyetleri. Araştırma yapılırken, sözü edilen dönemle ilgili arşiv kaynaklan, hatıralar, gazete ve mecmualar ve bilimsel eserlerden yararlanılmıştır. Cihangiroğlu İbrahim Bey'in hayatı ve faaliyetleri kronolojik bir sıraya göre verilmiş, dönemin önemli olaylan özet olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cihangiroğlu Ibrahim Bey who was born in 1874 played a large part in national struggle which maintained against Russian and Armenian in Kars and its surroundings. He haved an influence on many national assocations which strived in that district in 1878-1918. After Mondros Armistice, he was charged with president of Southwest Caucasia Gowernment and after the National War, he maintained the duty to Mayoralty of Kars approximately six year. Thoroughout his activities mentioned above, he was obliged to struggle many difficulties. The aim of this research is to collect the information about himand organize them, to bring out the unknown respect of his life and to bring to light the important role which he carried on national struggle in Elviye-i Selâse. Cihangiroğlu İbrahim Bey's life and activitieswere examined in three main parts: First Part: His race, birth, youth and activities in period of Ottoman Empire. Second Part: His activities during the National War. Third Part: His life and activities after National War till his death. In this research, archive documents, memories, newspapers, magazines and scientific books interested that age are profited. Cihangiroğlu Ibrahim Bey's life and activities are given in choronological order önd the important events of his age are told in brief.