Likopenin mide neoplazmları üzerine etkisi
The effects of Lycopene on gastric neoplasms
- Tez No: 225192
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM H. ÖZERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünyada en sık görülen malign neoplazmlardan biri olan mide karsinomunun sıklığı, beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte dünya çapında giderek azalmaktadır. Günümüzde antioksidanların kansere karşı koruyucu oldukları bilinmektedir. Likopen bu antioksidanlardan biridir. Çalışmamızın amacı, mide karsinogenezinde likopenin koruyucu etkisini araştırmaktır.Ratlara benzopiren (BP) ve likopen gavaj yoluyla uygulandı. Her biri 10 rattan oluşan gruplar sırasıyla kontrol, BP, likopen kontrol, BP+likopen olarak belirlendi. 45 haftalık süre sonunda çalışma sonlandırıldı. Ratlar dekapite edilerek alınan kan ve doku örnekleri biyokimyasal ve histopatolojik olarak değerlendirildi.BP grubu kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, malondialdehitin (MDA) plazma ve doku düzeyleri (pMDA, dMDA) BP grubunda artmış (p0,05). BP+likopen grubunda, BP grubuna göre pMDA ve dMDA değerleri azalmış (p0.05). Histopatolojik olarak, BP grubu kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, BP grubunda ön midede mikroinvazyon ve glandüler midede şiddetli displazi (p0,05) bulundu.
Özet (Çeviri)
Gastric carcinoma is one of the most common tumors in the world. Its incidence has been decreasing with changes in nutrition. Today it is known that the antioxidants are preventive agents against cancer. Lycopene is one of these antioxidants. Aim of the study is to research preventive effect of lycopene in gastric carcinogenesis.Benzopyrene (BP) and lycopene were administered to rats via gastric gavage. Groups each of which consisted of ten rats were determined in order of control, BP, lycopene control and BP+lycopene. At the end of 45-week-period the study was completed. Decapitating the rats, blood and tissue samples obtained were examined biochemically and histopathologically.When BP group was compared with control group, it was found that plasma and tissue levels (pMDA, tMDA) of malondialdehyde (MDA) had increased (p0.05) in BP group. It was found that in the BP+lycopene group, compared with BP group, pMDA and tMDA levels had decreased (p0,05). Histopathologically, when BP group was compared with control group, in the BP group microinvasion in forestomach, high grade dysplasia in glandular stomach (p0,05) in glandular stomach were found.