Tarama gövdesi yüksekliği, implant açısı ve implantlar arası mesafenin dijital ölçü hassasiyetine etkisi
Evaluation of the effects of implant depth, angle, and inter-implant distance on the accuracy of intraoral scanning
  1. Tez No: 941042
  2. Yazar: NESLİHAN DÜZENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUHTAROĞULLARI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dental literatürde implantın derinliği, açısı ve birbirine uzaklığının tarama doğruluğuna etkisini değerlendiren çalışmalarda fikir birliğine varılamamıştır. Bu çalışmanın amacı, bu parametrelerdeki değişimin elde edilen dijital tarama verilerindeki çizgisel ve açısal sapma, kök ortalama kare değerleri üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmada; ana model taramasının tasarım programına aktarılması sonrası, tarama gövdesinin açısı (0°-25°), derinliği (3 mm- 5 mm- 7 mm) ve birbirine olan mesafesi (15 mm-21 mm) uygun bir şekilde ayarlanarak yazılım kütüphanesindeki dijital analogların yerleşimi sağlanmıştır. Tasarımın tamamlanması sonrasında üç boyutlu yazıcıdan elde edilen 12 adet model üzerinde analoglar için tasarımda oluşturulmuş olan uygun boşluklara analoglar yerleştirilmiştir. Çalışma modelleri elde edildikten sonra, modellere implant tarama gövdeleri (İTG) yerleştirilmiş, Trios5 ağız içi tarayıcısı (AİT) kullanılarak her modelden on beş adet tarama yapılmıştır. Bu taramalar, modellerin endüstriyel tarayıcıdan (ATOS) elde edilen referans tarama verileri ile tersine mühendislik yazılımı kullanılarak üst üste çakıştırılmıştır. Elde edilen kök ortalama kare, çizgisel ve açısal sapma değerlerinin istatistiksel analizi için IBM SPSS Statistics Version 23 (SPSS Inc) programı kullanıldı. Elde edilen verilerin normallik varsayımı Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilip, bu test sonucunda verilerin non parametrik dağılması nedeniyle ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi, üçlü karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis testi yapıldı. Derinlik parametresinin değişiminin tarama doğruluğu üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı, açı artışının tarama doğruluğunu azalttığı, implantlar arası mesafe artışının paralel gruplarda anlamlı bir fark yaratmazken; açılı modellerde tarama doğruluğunu azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the literature, there is an insufficient number of studies evaluating the effect of implant depth, angulation, and inter-implant distance on scanning accuracy. The aim of this study is to assess the impact of variations in these parameters on the linear and angular deviations as well as root mean square (RMS) values of the obtained digital scan data. In this study, following the transfer of the primary model scan into the design software, the digital analogs from the software library were placed by appropriately adjusting the scan body's angulation (0°–25°), depth (3 mm, 5 mm, 7 mm), and the distance between implants (15 mm, 21 mm). After completing the design phase, digital models were fabricated using a 3D printer, and analogs were inserted into the designated cavities prepared in the design for a total of 12 models. Once the working models were prepared, implant scan bodies (ISBs) were attached, and each model was scanned fifteen times using the Trios 5 intraoral scanner (IOS). These scans were superimposed with the reference scan data obtained from an industrial scanner (ATOS) using reverse engineering software. Statistical analysis of the obtained RMS, linear, and angular deviation values was performed using IBM SPSS Statistics Version 23 (SPSS Inc). The normality of the data distribution was assessed with the Kolmogorov-Smirnov test. Since the data were found to be non-parametric, the Mann-Whitney U test was used for pairwise comparisons and the Kruskal-Wallis test for comparisons among three groups. The results indicated that variation in implant depth had no significant effect on scan accuracy, while increasing angulation reduced scanning precision. Furthermore, increasing the inter-implant distance did not cause a significant difference in parallel models, but it negatively affected the scanning accuracy in angulated models