Kosova'da Osmanlı Dönemi geleneksel konutları
Traditional Ottoman-Turkish houses in Kosovo
- Tez No: 941041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET OSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu çalışma, Kosova'da 18. ve 19. yüzyıllar arasında inşa edilen geleneksel Osmanlı dönemi konutlarını, mimari yapı, mekânsal kurgu ve tipolojik özellikler açısından kapsamlı bir biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, söz konusu konutların dış mekân ilişkileri (sokak, komşuluk düzeni), avlu (bahçe) ile kurdukları mekânsal bağ, plan şemaları, konutun bölümleri ve iç mekân organizasyonu, yapısal elemanları, cephe düzeni, yapım teknikleri, malzeme kullanımı ve süsleme özellikleri, tarihsel, kültürel ve yapısal bağlamlarıyla birlikte analiz edilmiştir. Bu bağlamda, çalışma yalnızca mimari belgeleme ve tipolojik sınıflandırmayla sınırlı kalmamakta; aynı zamanda geleneksel konut tipolojisinin Osmanlı kentleşme modeli içindeki konumunu, yerel yapı kültürüyle etkileşimini ve fiziksel mekâna yansıyan sosyo-kültürel dinamikleri de değerlendirmektedir. Konutların bulunduğu çevresel ve kültürel bağlamın analizine dayanan bu yaklaşım, yapıları yalnızca fiziksel nesneler olarak değil, aynı zamanda belirli bir yaşam biçiminin, toplumsal ilişkilerin ve gündelik yaşam pratiklerinin yansıması olarak ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the traditional Ottoman-era houses built in Kosovo between the 18th and 19th centuries in terms of architectural structure, spatial layout, and typological characteristics. Within the scope of the research, the spatial relationship of these houses with their external environment (such as the street and neighborhood layout), their connection with the courtyard (garden), plan schemes, sections of the house and interior organization, structural elements, façade design, construction techniques, material usage, and decorative features are analyzed in their historical, cultural, and structural contexts. In this context, the study is not limited to architectural documentation and typological classification; it also evaluates the position of traditional residential typology within the Ottoman urbanization model, its interaction with local building culture, and the socio-cultural dynamics reflected in the physical space. This approach, based on the analysis of the environmental and cultural context in which the houses are situated, considers the buildings not merely as physical objects, but also as reflections of a specific way of life, social relations, and everyday life practices.