Sıra aralığı ve azotlu gübre uygulamalarının adi otlak arpası (elymus junceus fisch.)'nın tohum verimi ve verim unsurlarına etkileri
Effects of row spacing and nitrogen fertiliser applications on seed yield and yield components of russian wildrye (elymus junceus fisch.)
  1. Tez No: 941056
  2. Yazar: GÜLBEN MERYEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KENDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada farklı sıra arası mesafe ve azotlu gübre uygulamalarının Adi Otlak Arpası üzerinde meydana getirdiği etkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. 2022 ve 2023 yıllarında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırma 3 tekerrürlü olarak tesadüf bloklarında bölünmüş parsel deneme desenine göre kurulmuştur. Gübre uygulamaları ana parsellere, sıra arası uygulamaları alt parsellere yerleştirilmiştir. Azotlu gübre dozu olarak, 0 (kontrol),5 ve 10 kg/da saf azot uygulanmıştır. Sıra arası uygulaması olarak 30 cm, 60 cm, 90 cm ve 120 cm sıra aralarına ekim yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; bitki boyu 85.23-110.79 cm, sap kalınlığı 2.58-3.41 mm, boğum sayısı 2.22-2.34 adet, vejetatif kardeş sayısı 160.03-194.33 adet, generatif kardeş sayısı 83.0-142.96 adet, başak boyu 10.09-12.35 cm, başakçık boyu 9.37-10.53 mm, başakta dane sayısı 114.19-165.21 adet, 1000 dane ağırlığı 1.82-2.12 g, tohum verimi 17.84-50.38 kg/da, çimlenme hızı 53.22-57.08%, çimlenme oranı 90.00-92.55 % arasında değişim göstermiştir. İncelenen veriler göz önüne alındığında ana parsellerden 120 cm sıra arası mesafesi uygulamasında bitki boyu, sap kalınlığı, vejetatif kardeş sayısı, generatif kardeş sayısı, başakçık boyu, başakta dane sayısı, bin dane ağırlığı, tohum verimi parametreleri en yüksek değerleri almıştır. 10 kg/da azotlu gübre uygulamasında ise bitki boyu, sap kalınlığı, boğum sayısı, vejetatif kardeş sayısı, başak boyu, başakta dane sayısı, bin dane ağırlığı, tohum veriminde en yüksek değerleri elde etmiştir. Mevcut çalışmada yüksek miktarda verim için 90-120 cm sıra arası ve 5-10 kg/da azot uygulaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of different row spacing and nitrogen fertiliser applications on common grassland barley. It was carried out in 2022 and 2023 in the experimental fields of Ankara University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops. The research was established according to the split plot experiment design in randomised blocks with 3 replications. Fertiliser treatmants treatments were placed in main plots and row-spacing treatments in sub-plots. As nitrogen fertiliser dose, 0 (control), 5 and 10 kg/da pure nitrogen were applied. As inter-row treatments, 30 cm, 60 cm, 90 cm and 120 cm row spacing were applied. According to the results; plant height 85.23-110.79 cm, stem thickness 2.58-3.41 mm, number of internodes 2.22-2.34, number of vegetative tillers 160.03-194.33, number of generative tillers 83.0-142.96, spike length 10.09-12. 35 cm, spikelet length 9.37-10.53 mm, number of grains per spike 114.19-165.21, 1000 grain weight 1.82-2.12 g, seed yield 17.84-50.38 kg/ha, germination rate 53.22-57.08%, germination rate 90.00-92.55%. Considering the analysed data, plant height, stem thickness, number of vegetative tillers, number of generative tillers, spikelet length, number of grains in spike, tfhousand grain weight, seed yield parameters were the highest in 120 cm row spacing application. The highest values were obtained in plant height, stem thickness, number of internodes, number of vegetative tillers, number of vegetative siblings, spikelet length, number of grains in spike, thousand grain weight, seed yield in 10 kg/da nitrogen fertiliser application. n the present study, 90-120 cm row spacing and 5-10 kg/da nitrogen application were recommended for high yield.