Obez ve normal kilolu bireylerde diz eklem pozisyon hissi, fiziksel performans, fonksiyonel kapasite, postüral kontrol, düşme riski ve düşme korkusunun karşılaştırılması
Comparison of knee joint position sense, physical performance, functional capacity, postural control, fall risk and fear of falling in obese and normal weight individuals
- Tez No: 941062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ERDOĞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, obez ve normal kilolu bireylerde diz eklem pozisyon hissi (DEPH), fiziksel performans, fonksiyonel kapasite, postüral kontrol, düşme riski ve düşme korkusunu karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya, yaş ortalamaları 41,0±19,0 yıl olan 40-60 yaş arası vücut kitle indeksi (VKİ) 30,00-34,99 kg/m² olan 28 obez ve VKİ 18,00-24,99 kg/m² olan 28 normal kilolu birey dahil edildi. Çalışma kapsamında obez ve normal kilolu bireylerin 30°, 45°, 60°'lerinde diz fleksiyonu DEPH'leri Eklem Yeniden Konumlandırma Yöntemi (EYKY) ile, fiziksel performansları Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT) ile, fonksiyonel kapasiteleri 6 Dakika Yürüme Testi (6 DYT) ile, postüral kontrolleri statik olarak Tek Bacak Duruş Testi (TBDT), dinamik olarak Y Denge Testi (YDT) ile, düşme riskleri Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği (AÖDGÖ) ile ve düşme korkuları Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği (TDEÖ) kullanılarak değerlendirildi. Obez ve normal kilolu bireyler arasında DEPH, fiziksel performans, fonksiyonel kapasite, postüral kontrol, düşme korkuları bakımından anlamlı fark bulundu (p0,05). Sonuç olarak bu çalışmada obez bireylerin normal kilolu bireylere kıyasla diz eklem pozisyon hissinde daha fazla açısal hata, fiziksel performans, fonksiyonel kapasite, postüral kontrol sonuçlarında kayıplar olduğu, düşme korkusunun daha yüksek olduğu ve düşme riskleri arasında fark olmadığı yönündedir. ANAHTAR KELİMELER: Obezite, Diz eklem pozisyon hissi, Fiziksel performans, Fonksiyonel kapasite, Postüral kontrol, Düşme riski, Düşme korkusu.
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare knee joint position sense (KJPS), physical performance, functional capacity, postural control, fall risk and fear of falling in obese and normal weight individuals. The study included 28 obese individuals with a mean age of 41.0±19.0 years, between the ages of 40-60, with a body mass index (BMI) of 30.00-34.99 kg/m² and 28 normal weight individuals with a BMI of 18.00-24.99 kg/m². Within the scope of the study, obese and normal weight individuals were evaluated for knee flexion DEPH at 30°, 45°, and 60° with the Joint Repositioning Method (JRMM), physical performance with the Timed Up and Go Test (TRUMT), functional capacity with the 6-Minute Walk Test (6MWT), postural control static with the Single Leg Stance Test (SLST), dynamic with the Y Balance Test (YST), fall risks with the Activity-Specific Balance Confidence Scale (ASBS), and fear of falling using the Tinetti Falls Efficacy Scale (TFES). There was a significant difference between obese and normal weight individuals in terms of DEPH, physical performance, functional capacity, postural control, and fear of falling (p0.05). As a result, this study suggests that obese individuals have more angular error in knee joint position sense, losses in physical performance, functional capacity, postural control results, higher fear of falling, and no difference in fall risks compared to normal weight individuals. KEYWORDS: Obesity, Knee joint position sense, Physical performance, Functional capacity, Postural control, Fall risk, Fear of falling.