Bebeği yoğun bakım ünitesinde yatan annelere verilen motivasyonel görüşme destekli emzirme eğitiminin motivasyon ve öz yeterliliğe etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of motivational interviewing-supported breastfeedingeducation on motivation and self-efficacy in mothers whose infants are hospitalised in the intensive care unit: A randomised controlled trial
  1. Tez No: 941083
  2. Yazar: ESMA ÜNAL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYTEKİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) yatan annelerde motivasyonel görüşme destekli emzirme eğitiminin motivasyon ve öz yeterlilik üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışma, İstanbul'da bir devlet hastanesinde 26 Nisan 2024 - 27 Mart 2025 tarihleri arasında paralel gruplarda randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirildi. Örneklemi araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 48 anne-bebek çifti oluşturdu. Kontrol grubuna (n=24) rutin uygulamaya göre emzirme eğitimi verildi. Girişim grubu (n=24) motivasyonel görüşmeler ve emzirme eğitimi aldı. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, İzlem Formu, Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği- Kısa Form (EÖYÖ) ve Emzirme Motivasyon Ölçeği (EMÖ) ile toplandı. Veriler, SPSS 25.0 paket programında uygun istatistiksel testler ile analiz edildi. Etik onay, annelerden aydınlatılmış onam alındı ve protokol kaydı (Clinical Trial No: NCT06623292) yapıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of motivational interviewing- supported breastfeeding education on the motivation and self-efficacy of mothers whose infants were hospitalised in the neonatal intensive care unit (NICU).The study was conducted in a public hospital in Istanbul between 26 April 2024 and 27 March 2025 using a randomised controlled experimental design with parallel groups. The sample consisted of 48 mother-infant pairs who met the inclusion criteria. The control group (n=24) received routine practice. The intervention group (n=24) received motivational interviewing and breastfeeding education. Data were collected using the Introductory Information Form, Follow-up Form, Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form (BESES) and Breastfeeding Motivation Scale (BMS). The data were analysed with appropriate statistical tests in SPSS 25.0. Ethical approval, official permission and informed consent were obtained from the mothers, and protocol registration (NCT06623292) was performed.