Primer siliyer diskinezi tanılı çocukların uyku bozukluğu yaşam kalitesi ve bakım verenlerinin anksiyete durumlarının araştırılması
  1. Tez No: 941082
  2. Yazar: ELİF BETÜL ILGAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TANA ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Çalışmamızda PSD tanılı çocuk ve ergenler ile sağlıklı çocuklar ve ergenler arasındaki uyku bozukluklarının varlığı, yaşam kalitesi ve iki grubun birincil bakım verenlerinin anksiyete durumları karşılaştırılması ve PSD tanılı grubun klinik durumu ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmamızda PSD tanısı ile Gazi Üniversitesi Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Polikliniğinde takip edilen 6-18 yaş grubu 36 hasta ve birincil bakım verenleri ile 60 sağlıklı çocuk ve onların birincil bakım verenleri değerlendirilmiştir. PSD tanılı gruptan muayene sonrası onam alındıktan sonra olguların yaş, cinsiyet, birincil bakım vereninin eğitim durumu, tanı yaşı, son bir yıldaki alevlenme sayısı, son bir yıldaki ayaktan poliklinik başvuru sayısı, son bir yılda antibiyoterapi alma sayısı, hastaneye yatış gerektiren alevlenme sıklığı, yatış sırasında hastanede kalış süresi, dosyasında kaydedilmiş olan rutin KBB değerlendirmesi sonucu, dosyasında kayıtlı olan spirometre sonuçları Gazi Üniversitesi Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Polikliniği hasta dosyalarından ve hastane kayıt sisteminden retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmanın kontrol grubuna, Gazi Üniversitesi Hastanesi Genel Pediatri Polikliniğine başvuran kronik hastalığı, 6-18 yaş grubu sağlıklı 60 çocuk ve onların birincil bakım verenlerinin dahil edilmiştir. Muayene sonrası PSD tanılı grup ile kontrol grubundan ve birincil bakım verenlerinden onam alındıktan sonra tüm olgulardan ve birincil bakım verenlerinden ölçekleri doldurmaları istenmiştir. Çalışmamıza katılan tüm birincil bakım verenler katılımcıların anneleri olmuştur. PSD tanılı gruba“ÇUBO”,“QOL-PCD”,“KINDL”, annelerine“YAB-7”uygulanmıştır. Kontrol grubuna ÇUBO ve KINDL, annelerine YAB-7 uygulanmıştır. Her iki gruba evde uyku çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the presence of sleep disorders, quality of life, and anxiety levels of primary caregivers were compared between children and adolescents diagnosed with primary ciliary dyskinesia (PCD) and healthy children and adolescents. Additionally, the relationship between the clinical status of the PCD group and these factors was examined. In our study, 36 patients aged 6-18 years, diagnosed with PCD and followed at Gazi University Hospital Pediatric Pulmonology Clinic, along with their primary caregivers, were evaluated, as well as 60 healthy children and their primary caregivers. After obtaining consent from the PCD-diagnosed group following their examination, the following data were retrospectively reviewed from patient files at Gazi University Hospital Pediatric Pulmonology Clinic and the hospital record system: age, gender, primary caregiver's education level, age at diagnosis, number of exacerbations in the past year, number of outpatient clinic visits in the past year, number of antibiotic treatments in the past year, frequency of exacerbations requiring hospitalization, length of hospital stay during hospitalization, results of routine ear nose and throat (ENT) evaluations recorded in the files, and spirometry results registered in the files. The control group of the study included 60 healthy children aged 6-18, with no chronic illness, who were admitted to the General Pediatrics Outpatient Clinic at Gazi University Hospital, along with their primary caregivers. After obtaining consent from both the PCD-diagnosed group and the control group, as well as from their primary caregivers following the examination, all participants and their primary caregivers were asked to complete the questionnaires. All the primary caregivers who participated in our study were the mothers of the participants. The PCD-diagnosed group was administered the 'Sleep Disturbance Scale for Children' (SDSC), the 'Quality of Life Questionnaire for Children with Primary Ciliary Dyskinesia' (QOL-PCD), and the 'General Health-Related Quality of Life Questionnaire for Children' (KINDL). Their mothers were administered the 'Generalized Anxiety Disorder Test-7' (GAD-7). The control group was administered the SDSC and KINDL, and their mothers were administered the GAD-7. A home sleep study was conducted for both groups.