20-69 yaş arası kadınların meme kanseri önleme davranışlarını etkileyen faktörler
Factors affecting breast cancer prevention behaviors of women age 20-69
  1. Tez No: 941096
  2. Yazar: ÇİSİL KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık gözlenen kanser-lerden biri olan meme kanserinin maddi ve manevi yükü hem bireyleri hem toplum-ları etkilemektedir. Tarama yöntemleriyle erken dönemde saptandığında mortalitesi ve morbiditesi oldukça azalmaktadır. Bu çalışmada 20-69 yaş arası kadınların me-me kanseri önleme davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine 30.11.2024-30.01.2025 tarihleri arasında başvuran, dahil olma kri-terlerini karşılayan, 20-69 yaş arası kadınlar dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyo-demografik özellikleriyle, kanser tarama davranışlarını değerlendiren veri formu ile Meme Kanserini Önleme Davranışlarını Etkileyen Faktörleri Belirleme Ölçeğinden (MEKÖD) oluşan anket uygulanmıştır. Elde edilen bulgular IBM-SPSS 27 istatistik programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Breast cancer, one of the most common cancers among women globally and in our country, imposes significant financial and emo-tional burdens on both individuals and societies. Early detection through screening methods substantially reduces its mortality and morbidity. This study aimed to eva-luate breast cancer prevention behaviors in women aged 20–69 years. Method: The study included women aged 20–69 years who visited the Fa-mily Medicine outpatient clinics of Ankara Education and Research Hospital between November 1, 2024, and January 31, 2025, and met the inclusion criteria. Participants completed a questionnaire consisting of sociodemographic characteris-tics, a data form assessing cancer screening behaviors, and the Breast Cancer Pre-vention Behavior Determinants Scale (MEKÖD). The data were analyzed using the IBM-SPSS 25 statistical software, with a p-value