Spor lisesi öğrencilerinin fiziksel aktivitelerden keyif alma düzeyleri ile serbest zamanda sıkılma algılarının incelenmesi
Investigation of sports high school students' levels of enjoyment in physical activities and their perception of boredom during free time
  1. Tez No: 941119
  2. Yazar: FİLİZ KAYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPAY BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Aydın İncirliova Spor Lisesi öğrencilerinin fiziksel aktivitelerden keyif alma düzeyleri ile serbest zamanda sıkılma algıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, 183 kadın ve 222 erkek olmak üzere toplam 405 öğrenci katılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Mullen ve diğerleri (2011) tarafından geliştirilen“Fiziksel Aktivitelerden Keyif Alma Ölçeği (FAKÖ)”ve Iso-Ahola ve Weissinger (1990) tarafından geliştirilen“Serbest Zamanda Sıkılma Algısı Ölçeği”kullanılarak Google Form aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 27.0 paket programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler ile normallik varsayımını test etmek amacıyla Skewness ve Kurtosis testleri uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için korelasyon analizi yapılmış, grup karşılaştırmalarında ise t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların %54,8'inin erkek, %45,2'sinin kadın olduğu belirlenmiştir. Fiziksel aktivitelerden keyif alma düzeyleri ile serbest zamanda sıkılma algısı ölçeği ve alt boyutlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Serbest zamanda sıkılma algısı ölçeğinin doyum boyutunun cinsiyete göre t-testi sonuçlarında anlamlı farklılık görülmektedir. Doyum boyutunda kadınların algısı erkeklerden daha fazladır. Ayrıca, ailenin eğitim durumu değişkenine göre, sıkılma alt boyutunda ortaokulu mezunu aileye sahip öğrencilerin ilkokul ve lise mezunu ailelere göre daha anlamlı çıktığı; doyum alt boyutunda ise yüksek lisans ortalamalarının ilkokul mezunlarına göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, fiziksel aktivitelere katılım ile serbest zamanda sıkılma algısı arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Fiziksel aktivite düzeyi arttıkça serbest zamanda sıkılma algısının azaldığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Cinsiyet, Eğitim düzeyi. Fiziksel aktivitelerden keyif alma, Serbest zamanda sıkılma algısı, Spor lisesi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the level of enjoyment of physical activities and the perception of boredom during leisure time of students at Aydın Incirliova Sports High School. A total of 405 students, 183 female and 222 male, participated in the study. Data were collected using the Personal Information Form prepared by the researcher, the“Physical Activity Enjoyment Scale (PAS)”developed by Mullen et al. (2011) and the“Boredom Perception Scale during Leisure Time”developed by Iso-Ahola and Weissinger (1990) via Google Form. In the analysis of the data, descriptive statistics were used using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 27.0 package program, and Skewness and Kurtosis tests were applied to test the normality assumption. Correlation analysis was performed to determine the relationships between the variables, and t-test and ANOVA were used in group comparisons. According to the research findings, it was determined that 54.8% of the participants were male and 45.2% were female. Significant differences were found in the levels of enjoyment of physical activities and the perception of boredom in free time scale and its sub-dimensions. There is a significant difference in the t-test results of the satisfaction dimension of the perception of boredom in free time scale according to gender. In the satisfaction dimension, women's perception is higher than men's. In addition, according to the family's education level variable, it was found that students with families who graduated from middle school were more significant in the boredom sub-dimension compared to families who graduated from primary and high school; and in the satisfaction sub-dimension, it was found that the averages of master's degrees were higher than those of primary school graduates. According to the research results, a negative relationship was found between participation in physical activities and the perception of boredom in free time. It was observed that as the level of physical activity increased, the perception of boredom in free time decreased. KEY WORDS: Enjoyment, Free time, Perception of boredom, Physical activity, Sports.