The female rebellion through language: A critical discourse analysis of the wife of Bath's prologue and tale
Kadının dil aracılığıyla isyanı: Bath'lı kadının önsözü ve hikâyesinin eleştirel söylem analizi
  1. Tez No: 941120
  2. Yazar: MEHMET KAMMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN YILDIZ ÇİÇEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Geoffrey Chaucer's The Canterbury Tales delineates every facet of medieval society, providing readers with a social, economic and political panorama of his times. The depiction of gender roles of the late 14th-century English society in the text is specifically distinguished, entwined with the social norms and expectations. Within the text, which consists of 24 tales along with the characters' prologues, men are generally associated with authority, knowledge, self-confidence and physical strength, women, by contrast, are more identified with modesty, weakness, submission and motherhood. The narrative in general terms reflects the restricted agency of women, which emerged as a defining feature in medieval times, notorious for misogyny, with the influence of Christianity. The portrait and the tale of the Wife of Bath, acknowledged as a feminist icon of literature, radically subverts the traditional gender roles, putting medieval women in a secondary position. The Wife of Bath offers a critical examination of the disparities between the sexes. She opposes medieval gender norms and patriarchal hegemony by defending women's authority in marriage and offering fresh perspectives on religious narratives from a female point of view. This unconventional and rebellious illustration of the Wife of Bath has been widely studied in a literary sense within feminist literature, but it has not been examined in a linguistic sense. This study aims to fill this huge gap by analysing The Wife of Bath's Prologue and Tale through critical discourse analysis (CDA). By qualitative analysis of the texts in line with CDA, the study reveals how the Wife of Bath's linguistic and rhetorical structures deconstruct the medieval gender conventions and religious sources assigning women an inferior position away from authority. As an interdisciplinary study, the thesis aims to contribute to both linguistics and literature studies by its findings on medieval gender roles as they are depicted in the language and discourse of a feminist literary icon, which also sheds light on current gender studies.
Özet (Çeviri)
Geoffrey Chaucer'ın Canterbury Hikayeleri Orta Çağ toplumunu her yönüyle tasvir ederek okuyuculara zamanının sosyal, ekonomik ve politik bir panoramasını sunmaktadır. Metinde 14. yüzyılın sonlarındaki İngiliz toplumundaki sosyal normlar ve beklentilerle iç içe geçmiş bir şekilde toplumsal cinsiyet rollerinin tasviri ise özellikle dikkat çekmektedir. Karakterlerin önsözleriyle birlikte 24 hikâyeden oluşan metinde erkekler genellikle otorite, bilgi, özgüven ve fiziksel güçle ilişkilendirilirken, kadınlar ise daha çok tevazu, zayıflık, teslimiyet ve annelikle özdeşleştirilmektedir. Anlatı, genel hatlarıyla, Hıristiyanlığın etkisi dolayısıyla kadın düşmanlığıyla nam salmış Orta Çağ'da tanımlayıcı bir özellik olarak boy gösteren kadınların kısıtlı eylemliliğini yansıtmaktadır. Edebiyatın feminist ikonu olarak kabul edilen Bath'lı Kadın karakterinin önsözü ve hikayesi ise, Orta Çağ kadınlarını ikinci plana atan geleneksel cinsiyet rollerini büyük ölçüde altüst etmektedir. Bath'lı Kadın karakteri, cinsiyetler arasındaki eşitsizliklerin eleştirel bir incelemesini sunmaktadır. Bath'lı Kadın evlilikte kadının otoritesini savunup, dini anlatılara kadın bakış açısıyla yeni bir yorum getirmesiyle Orta Çağ cinsiyet normlarına ve ataerkil hegemonyaya karşı gelir. Bath'lı Kadın karakterinin bu sıra dışı ve asi temsili, feminist literatürde edebi anlamda geniş çapta incelenmiş fakat dilbilimsel olarak incelenmesi yapılmamıştır. Bu çalışma, Bath'lı Kadın karakterinin Önsöz ve Hikayesini Eleştirel Söylem Analizi yoluyla analiz ederek bu büyük boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Metinlerin Eleştirel Söylem Analizi (CDA) yapılarak yürütülen ve nitel analizi dayanan bu çalışma, Bath'lı Kadın karakterinin kullandığı dilsel ve retorik yapıların Orta Çağ cinsiyet geleneklerini ve kadınlara otoriteden uzakta aşağı bir konum veren dini kaynakları nasıl altüst ettiğini ortaya koymaktadır. Disiplinler arası bir çalışma olan ve günümüz toplumsal cinsiyet çalışmalarına da ışık tutan bu tez, feminist bir edebiyat ikonunun dili ve söylemi üzerinden Orta Çağ toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin bulgularıyla hem dilbilim hem de edebiyat çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.