Yetişkin bireylerde akılcı ilaç kullanımı bilgi düzeyi ve davranışlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi ''Diyarbakır ili örneği''
Investigation of factors affecting the level of knowledge and behavior of rational drug use in adults: ''Diyarbakir province example''
- Tez No: 941118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Diyarbakır İli'nde yaşayan yetişkin bireylerin AİK bilgi düzeyleri ve davranışlarını etkileyen faktörleri tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırma verileri Ekim 2024- Şubat 2025 tarihleri arasında Diyarbakır İli'nde yaşayan 18 yaş ve üzeri bireylerin Online Anket çalışmasına katılımı ile toplandı. Araştırmanın örneklemine, kolayda örnekleme yöntemi ile 383 birey alınmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar T-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Tukey Testi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research is to determine the factors affecting the knowledge level and behavior of adults living in Diyarbakır Province regarding Rational Drug Use. Materials and Methods: This study is a descriptive type of research. Research data were collected through the participation of individuals aged 18 and over living in Diyarbakır Province in an Online Survey between October 2024 and February 2025. The sample of the study was 383 individuals with convenience sampling method. Independent Groups T-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Tukey Test and Multiple Linear Regression Analysis were applied in the analysis of data. The sample size to represent the universe was calculated with 80% power, 50% Rational drug use prevalence, 5% margin of deviation and 95% confidence level. Cronbach's α value was accepted as 0.73. Findings: 383 people participated in the study. In the study group, the mean score of 221 people on the Rational Use of Drugs Scale was 37.5±1.06 and the mean score of 163 people on the Rational Use of Drugs Scale was 34.2±2.16. It was determined that 57.7% of the participants had a sufficient level of Rational Use of Drugs. It was determined that 69.2% of the research group were higher education graduates, 44.4% had income less than expenses, 85.6% had social security, 82.8% did not have a chronic disease, 84.3% did not use regular medication, 56.4% first went to a physician, and 48.3% first went to a family health center when they got sick.