Small states and Diasporas: Ukrainian and Armenian approaches of diaspora
Küçük devletler ve diasporalar: Ukrayna ve Ermeni Diaspora yaklaşımları
- Tez No: 941124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra diasporaların Ukrayna ve Ermenistan'ın dış politikası ve sosyo-ekonomik durumu üzerindeki etkisini incelemektedir. Küçük devletlerin diasporalarıyla ilişkilerini nasıl düzenledikleri ve post-sosyalist devletlerin dış politikalarında diasporaları nasıl kullanabilecekleri incelenmektedir. Bu bağlamda, diaspora örgütlerinin kanun ve tüzüklerinin incelenmesi ve görüşmeler yoluyla bu araştırma yürütülmüştür. Bu araştırmada şu soruya yanıt aranmıştır: Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana vaka devletlerinin diaspora topluluklarıyla etkileşimi göz önüne alındığında, küçük devletler uluslararası sistemde daha etkili olmak için diaspora aracını nasıl kullanıyorlar? Tez, Ukrayna ve Ermenistan'daki diasporaların oluşum dinamiklerini, 30 yıllık dönemde söz konusu devletlerdeki diaspora politikasını ve bu ülkelerdeki diasporaların bu dönemde sosyo-ekonomik kalkınmayı ve dış politikayı nasıl etkilediğini ortaya koyarak, eski Sovyet cumhuriyetlerinde diasporaya ilişkin standart bir politikanın olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Böyle bir standart dış politika modelinin var olup olmadığını sorgulayan tez, 1991'den 2021'e kadar Ukrayna ve Ermenistan'ın başkanlık dönemlerine dayalı olarak diaspora politikasının dinamiklerini analiz etmektedir. Son olarak, tez, seçilmiş ülkelerin diaspora örgütlerinin faaliyetlerini ve bunların nasıl etki alanı yaratabileceğini karşılaştırırken aynı zamanda yumuşak güç üzerinden dış politikayı nasıl etkilediklerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the impact of diasporas on the foreign policy and socio-economic situation of Ukraine and Armenia after the end of the Cold War. It explores how small states regulate their relations with their diasporas and how post-socialist states can use diasporas in their foreign policy. In this sense, this research was conducted using interviews, reviews of laws, and statutes of diaspora organizations to answer the following question: Considering how case states have interacted with diaspora communities since the end of the Cold War, how do small states use the tool of the diaspora to become more influential in the international system? The dissertation reveals the dynamics of the formation of diasporas in Ukraine and Armenia, diaspora policy in the case states in the 30 years period, and how the diasporas of the case countries influenced socio-economic development and foreign policy during this period, trying to understand whether there is a standard policy on diaspora in post-Soviet states. Questioning whether such a standard foreign policy model exists, the dissertation analyzes the dynamics of diaspora policy based on the presidential terms of Ukraine and Armenia from 1991 to 2021. Finally, the dissertation compares the activities of diaspora organizations of selected countries and how they can influence the formation of foreign policy as soft power in the case states.