Toprak reformlarının Türkiye uygulaması üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of land reforms practiced in Turkey
  1. Tez No: 941132
  2. Yazar: PELİN YAĞMUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Hakları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Toprak, temel ve vazgeçilmez bir kaynaktır. İnsanlık tarihinin ortaya çıktığı ilk günden itibaren toplumlar sahip oldukları toprakları korumak, etkin şekilde kullanmak ve daha fazla toprağa sahip olmak için sayısız mücadeleler vermişlerdir. Bu mücadeleler neticesinde çeşitli reformlarla topraklar üzerindeki ilişkilerin düzenlenmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu düzenlemeler günümüzde de önemini korumakta ve toprak reformu olarak adlandırılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti; geniş toprak varlığı, verimli toprakları ve tarımsal ürün çeşitliliği sebebiyle tarımsal potansiyeli yüksek bir ülkedir. Bu potansiyelin korunması ve geliştirilmesi adına ülkenin kuruluşundan itibaren her dönemde toprak reformlarına başvurulmuştur. Cumhuriyet dönemi toprak reformu kanun çalışmaları incelendiğinde özellikle dört yasa (4753, 1757, 3083, 5403 sayılı Kanunlar) dikkat çekmektedir. Farklı dönemlerde çıkarılan bu yasalarda toprak reformlarına ilişkin farklı önceliklerle hareket edildiği anlaşılmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında dar anlamda toprak reformu anlayışı uygulanmaya çalışılmış ancak toprak sorununa kalıcı bir çözüm getirilememiştir. Zamanla toprak mülkiyeti sorunu yanında tarımsal yatırımların arttırılması, çiftçilerin bilgilendirilmesi ve eğitilmesi, kamulaştırma, arazi toplulaştırması, toprakların korunması, altyapı ve tarla içi geliştirme hizmetleri gibi kavramların ön plana çıktığı; geniş anlamda toprak reformu anlayışının benimsendiği görülmüştür. Bu anlayış günümüzde kısmen 3083 sayılı Kanun ve 5403 sayılı Kanunlarla geçerliliğini sürdürmektedir. Bugün rahatlıkla söyleyebiliriz ki; Türk toprak reformunun nihai amacı toprak dağıtmak değildir. Toprak reformu ile toprakları korumak, tarımsal kalkınmayı sağlamak ve sürdürmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Soil is a fundamental and indispensable resource. Since the first day of human history, people have fought countless struggles to protect their land, to use it effectively and to own more land. As a result of these struggles, the need to regulate the relations on land through various reforms arose. These arrangements are still important today and are called land reforms. The Republic of Turkey is a country with high agricultural potential due to its large lands, fertile soils and diversity of agricultural products. In order to protect and develop this potential, land reforms have been applied in every period since the establishment of the state. When the land reform laws of the Republican period are analyzed, four laws (Laws No. 4753, 1757, 3083, 5403) draw attention. It is understood that these laws enacted in different periods have different priorities regarding land reforms. In the early years of the Republic, the concept of land reform in the narrow sense was attempted to be implemented, but it could not provide a permanent solition to the land problem. In time, concepts such as increasing agricultural investments, informing and educating farmers, expropriation, land consolidation, land protection, infrastructure and in-field development services came to the forefront in addition to the land ownership problem and a broad understanding of land reform was adopted. This understanding continues to be partially valid today with Law No. 3083 and Law No. 5403. Today, we can easily say that the ultimate aim of Turkish land reform is not to distribute land. The aim of land reform is to protect land and to ensure and sustain agricultural development.