Dijital materyal tasarımı yeterliliği ve etkileşimli öğretim materyallerinin öğrenme ortamına entegrasyonu
Digital material design competency and integration of interactive teaching materials into the learning environment
  1. Tez No: 941143
  2. Yazar: DOĞAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA DÖNMEZ USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı teknoloji destekli proje ile dijital etkileşimli öğretim materyali geliştirme süreci sonunda lisansüstü öğrencilerinin dijital materyal tasarımı yeterlikleri ve bu öğrencilerin geliştirdikleri dijital etkileşimli öğretim materyallerinin öğrenme ortamına entegrasyonlarını değerlendirmektir. Bu araştırmanın çalışma grubu Türkiye'de farklı devlet üniversitelerinin enstitülerine bağlı Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda lisansüstü öğrenim gören 22 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturacak olan katılımcıların belirlenmesi, kolay bir şekilde verilerin toplanabilmesi ve ulaşılabilir olması amacıyla amaçsal örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden özel durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 5 gün (39 saat) eğitim süreci ile 1 gün e-sergi (3 saat) etkinlikleri olmak üzere toplam 6 gün (42 saat) boyunca gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak Göçen Kabaran (2020) tarafından geliştirilen Dijital Materyal Tasarımı Yeterlikleri Ölçeği, araştırmacı tarafından geliştirilen materyal değerlendirme rubriği ve etkinlik planları kullanılmıştır. Verilerin analizinde; nicel verilerin analizi için SPSS Statistics 22 paket yazılımı, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; teknoloji destekli proje ile dijital etkileşimli materyal geliştirme sürecinin katılımcıların dijital materyal tasarımı yeterlikleri son test lehinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ön testte x̄=112,31 olan ortalama puan, süreç sonunda uygulanan son testte x̄=140,90'a yükselmiş ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < .05). Bu bulgular, dijital etkileşimli öğretim materyali geliştirme sürecinin katılımcıların dijital materyal tasarımı yeterliklerine doğrudan katkı sağladığını göstermektedir. Katılımcıların dijital etkileşimli öğretim materyali geliştirme süreci sonunda, geliştirdikleri materyalleri öğrenme ortamına etkili şekilde entegre edebildikleri; materyalleri hedef kitleye uygun olarak planladıkları, çeşitli öğretim modelleriyle ilişkilendirdikleri ve dijital araçları öğretim modelinin belirli aşamalarında bilinçli şekilde kullandıkları belirlenmiştir. Dijital materyal geliştirme sürecinin lisansüstü öğrencilerin dijital pedagojik planlama yeterliklerini güçlendirdiğini göstermektedir. Katılımcıların geliştirdikleri öğretim materyallerinin ise içerik ve sunum yönünden yeterli düzeyde olduğu görülürken etkileşim ve sosyal öğrenme bileşenleri yönüyle geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the digital material design competencies of graduate students and the integration of the digital interactive teaching materials developed by these students into the learning environment at the end of the process of developing digital interactive teaching materials with a technology-supported project. The study group of this research consists of 22 students receiving postgraduate education in the Department of Science Education affiliated to institutes of different state universities in Turkey. In order to determine the participants who will constitute the study group of the research, to collect the data easily and to make them accessible, the criterion sampling method, which is one of the purposive sampling methods, was preferred. The special case study method, which is one of the qualitative research designs, was used in the research. The research was carried out for a total of 6 days (42 hours), including 5 days (39 hours) of education and 1 day of e-exhibition (3 hours) activities. The Digital Material Design Competencies Scale developed by Göçen Kabaran (2020), the material evaluation rubric and activity plans developed by the researcher were used as data collection tools. In the analysis of the data; SPSS Statistics 22 package software was used for the analysis of quantitative data, and content analysis method was used for the analysis of qualitative data. As a result of the research; a statistically significant difference was found in favor of the digital material design competencies of the participants in the technology-supported project and digital interactive material development process in the post-test. The mean score, which was x̄=112.31 in the pre-test, increased to x̄=140.90 in the post-test applied at the end of the process, and this difference was found to be statistically significant (p < .05). These findings show that the digital interactive teaching material development process directly contributed to the digital material design competencies of the participants. At the end of the digital interactive teaching material development process, it was determined that the participants were able to effectively integrate the materials they developed into the learning environment; they planned the materials in accordance with the target audience, associated them with various teaching models, and used digital tools consciously at certain stages of the teaching model. These findings show that the digital material development process strengthens the digital pedagogical planning competencies of graduate students. While it was seen that the teaching materials developed by the participants were sufficient in terms of content and presentation, it was concluded that they should be developed in terms of interaction and social learning components.