Tekstil boyama atık suyu geri kazanım tesisinde kirleticilerin moleküler ağırlık dağılımlarının belirlenmesi
Determination of molecular weight distributions of pollutants in textile dyeing wastewater revovery plant
- Tez No: 941169
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKMAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sanayileşme ve nüfus artışına bağlı olarak değişen tüketim alışkanlıkları, tekstil endüstrisinin büyümesine ve beraberinde çevresel sorunların artmasına neden olmaktadır. Tekstil endüstrisinde, kumaşların boyanması ve yıkanması proseslerinde yoğun su kullanımı söz konusudur. Bu süreçler sonunda oluşan atıksular, sürdürülebilir atık su yönetimi açısından önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Atıksuların arıtımı ve yeniden kullanımı amacıyla uygulanan çeşitli ileri arıtma ve geri kazanım prosesleri arasında membran teknolojileri yüksek arıtma verimi ve su geri kazanımı gibi avantajlarıyla öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul'da faaliyet gösteren bir tekstil fabrikasının ham atıksuyu, membran biyoreaktör (MBR) çıkış suyu, ters osmoz (RO) süzüntü suyu ve RO konsantre suları kullanılarak kirleticilerin moleküler ağırlık dağılımları incelenmiştir. Çalışma kapsamında, 100 kDa, 10 kDa, 1 kDa, 0,5 kDa ve 0,2 kDa moleküler ağırlık kesim değerine (MWCO'ya) sahip membranlar kullanılmıştır. Bu membranlar kullanılarak, kirleticileri moleküler ağırlık dağılımlarının belirlenmesi amacıyla iletkenlik, renk, bulanıklık, kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), sülfat ve askıda katı madde (AKM) analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre iletkenliğe neden olan kirleticilerin büyük bir kısmının 0,2 kDa membrandan geçebilen, çoğunlukla tek değerli iyonlardan oluştuğu knaatine varılmıştır. Renge neden olan kirleticilerin çoğunlukla 1 kDa ve üzeri moleküler ağırlığa sahip olduğu, bulanıklık yol açan AKM'lerin 100 kDa membranla etkili bir şekilde giderildiği tespit edilmiştir. KOİ ve sülfat gideriminde ise 0,2 kDa membran yüksek oranda uzaklaştırma sağladığı görülmüştür. Elde edilen veriler dikkate alındığında, tekstil atık sularının boyamada proseslerinde yeniden kullanılabilmesi için iletkenlik, renk ve sülfat parametrelerinin MBR sonrası RO prosesinin uygulanmasıyla yeniden kullanım için önerilen sınır değerlere indirilebildiği görülmektedir. Bu kapsamda, tekstil sektöründe atık su geri kazanımında MBR ve RO sistemlerinin birlikte kullanılması sürdürülebilir su yönetimi açısından etkili bir çözüm olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Changing consumption habits driven by industrialization and population growth have led to the expansion of the textile industry and a corresponding increase in environmental problems. In the textile industry, significant water consumption occurs, particularly during fabric dyeing and washing processes. As a result, the generated wastewater has become a critical area of research in terms of sustainable wastewater management. Among the various advanced treatment and recovery processes applied for wastewater treatment and reuse, membrane technologies stand out due to their high treatment efficiency and potential for water recovery. In this study, the molecular weight distribution of pollutants was investigated using raw wastewater, membrane bioreactor (MBR) effluent, reverse osmosis (RO) permeate, and RO concentrate from a textile factory operating in Istanbul. Membranes with molecular weight cut-off (MWCO) values of 100 kDa, 10 kDa, 1 kDa, 0.5 kDa, and 0.2 kDa were utilized. To determine the molecular weight distribution of pollutants, analyses were conducted for conductivity, color, turbidity, chemical oxygen demand (COD), sulfate, and suspended solids (TSS). According to the results, the majority of the pollutants contributing to conductivity were found to consist mainly of monovalent ions capable of passing through the 0.2 kDa membrane. Pollutants responsible for color were mostly found to have a molecular size of 1 kDa or larger, while suspended solids causing turbidity were effectively removed by the 100 kDa membrane. Furthermore, the 0.2 kDa membrane demonstrated high removal efficiency for both COD and sulfate. Based on the findings, it was concluded that for the reuse of textile wastewater in dyeing processes, parameters such as conductivity, color, and sulfate can be reduced to recommended reuse limits through the application of RO following MBR treatment. In this context, the combined use of MBR and RO systems emerges as an effective solution for sustainable water management in the textile industry.