Eski Mezopotamya'da bilim, sanat ve bilim insanları (MÖ 3.binden mö 1. Binyılın ilk yarısına kadar)
Science, art and scientists in ancient Mesopotamia (from the 3rd millennium BC to the first half of the 1st millennium BC)
- Tez No: 941170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Mezopotamya, bilimsel ve kültürel açıdan oldukça zengin bir geçmişe sahip olup, modern bilimin temellerinin atıldığı coğrafyadır. Bu çalışmada Mezopotamya'da bilimin doğuşu ve tarihsel gelişimi ele alınmış; Sümer, Akad, Babil ve Asur uygarlıklarının bilime katkıları incelenmiştir. Sümerlerin yazıyı icat etmesiyle birlikte bilgi kalıcı hale gelmiş, eğitim sistematik bir yapıya kavuşmuş ve çeşitli bilim dallarında dersler verilmiştir. Bu süreçte edebiyat, matematik, kehânet, astronomi, tıp, müzik ve sanat gibi alanlarda bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Bilim insanlarının çabaları sayesinde Mezopotamya'da edebi eserler ortaya konmuş, matematiksel gelişmeler günlük yaşamı kolaylaştırmıştır. Kehânet ve astronomi birbirini tamamlayan alanlar olarak ilerlemiş, tıpta insan sağlığı üzerine çalışmalar geliştirilmiştir. Müzik ve sanat alanlarında estetik ve işlevselliği birleştiren önemli yapıtlar üretilmiştir. Eğitim kurumlarında disiplinler arası müfredatlar uygulanmış; öğrenciler uzmanlık alanlarına göre yönlendirilmiş ve mezuniyet sonrası bilgi birikimlerini artırarak bilim insanı kimliğini kazanmışlardır.
Özet (Çeviri)
Mesopotamia, with its rich scientific and cultural heritage, is the region where the foundations of modern science were laid. This study explores the origin and historical development of science in Mesopotamia, focusing on the contributions of the Sumerian, Akkadian, Babylonian, and Assyrian civilizations. The invention of writing by the Sumerians enabled knowledge to be recorded and passed down through generations, leading to organized education and the emergence of scientific disciplines such as literature, mathematics, divination, astronomy, medicine, music, and art. Through the efforts of scholars, literary works reflecting Mesopotamian culture and religion were created. Advances in mathematics facilitated daily life. Divination and astronomy developed in parallel, enhancing celestial observations. Medicine focused on human health, while musical and artistic creations emphasized both beauty and function. Educational institutions implemented interdisciplinary curricula, and students were guided toward areas of expertise. Upon graduation, they expanded their knowledge through experience, embodying the role of scientists.