Cemil Meriç'te aydın problemi
The Problem intellectual in view of Cemil Meriç
  1. Tez No: 94118
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİYAZİ USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ CEMİL MERİÇ'TE AYDIN PROBLEMİ İbrahim ÖZLER Danışman: Doç. Dr. Niyazi USTA 2000-SAYFA: 190 Jüri : Doç. Dr. Niyazi USTA“Cemil Meriç'te Aydın Problemi”isimli bu çalışma; Meric'in genelde“aydın”kavramına yüklediği anlamı ve özelde Türk aydınına yönelttiği eleştirileri ortaya koymayı amaçlamaktadır.“Aydın”kavramı Cemil Meric'in düşünce dünyasında öncelik taşımaktadır. O, bu kavrama yüklediği misyon ile onu bir ülkenin kurtuluşu ve tarihteki yerini almasının temel taşı olarak kabul etmektedir. Çalışmamız, Giriş kısmına ilaveten üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; belli dönemeçleri ile Meric'in hayatı, düşünce serüveninden ana çizgiler ve eserlerinin öz olarak muhtevası belirlenmeye çalışıldı. İkinci bölümde; gerek Batı'da, gerekse ülkemizde, tarihsel ve sosyal oluşumlar ekseninde aydının değişim süreci ele alındı. Üçüncü bölümde ise; önceki bölümde belirlenen yaklaşımlar Cemil Meriç bağlamında somutlaştırılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE PROBLEM İNTELLECTUAL İN VİEW OF CEMİL MERİÇ İbrahim ÖZLER Supervisor: Doç. Dr. Niyazi USTA 2000-PAGE: 190 Jury : Doç. Dr. Niyazi USTA The study named“The Problem intellectual İn View Of Cemil Meriç”aims to investigate, the meaning of intellectual generally, the criticism, twords Turkish intellectual specially. The concept of intellectual is a priority in Meriç's world of thought. With the mission he attributed to this concept, he considers it to be the basis of a country's foundation and its survival. This study, consists of three main chapters, apart from the introduction chapter. In the first chapter, Meriç's life, with its specific periods, headlines of his thought and with a few lines gists of his works have been tried to determine. In the second chapter, both in the west and in our country intellectual's change process has been handled in the axis of historical and social events. As for the third chapter, the approaches stated in the previous chapter have been tried to make abstract in view of Cemil Meriç.