Çanakkale Müzesi'nde bulunan Troas bölgesi unguentariumları
The Troas region unguentariums in Çanakkale museum
- Tez No: 94117
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Uygarlıkların buluşma noktası niteliğini taşıyan Troas Bölgesi, stratejik ve coğrafi konumu nedeniyle Antik Çağ'dan günümüze hep ilgi odağı olmuştur. Bu yüzden, Bölge'de ele geçen eserlerde de (araştırma konumuz olan unguentariumlar da dahil), Doğu ile Batı kültürlerinin sentezini bulmak mümkündür. En basit şekli ile, ortasında bir şişkinliğe sahip küçük boru şeklinde bir seramik kap çeşidi olarak tanımlanabilecek unguentariumlar, temelde“iğ gövdeliler”ve“soğan gövdeliler”olmak üzere iki tip gösterirler. Çalışmamızda ilk örneğini İ Ö. 4. yy.'ın 2. yarısına tarihlediğimiz iğ gövdeli unguentariumlar; dışa dönük dudaklı, omuz üzerinde incelen boyunlu, yuvarlak omuzlu ve kısa kalın ayaklı bir forma sahiptir. Dönem ilerledikçe form incelip uzayarak başlangıçtaki halinden çok daha farklı bir yapı kazanmaktadır. Daha çok Roma Dönemi'nde görülen soğan gövdeli unguentariumlar. şişkin gövdeleri ve düz dipleri ile yere otururlar. Bu formda kaide bulunmamaktadır. Başlangıçta basık ve geniş tutulan gövde yapısı İ. S. 2. yy.'ın sonlarında incelip uzayarak şişe görünümü almaktadır. Sonuçta,“gözyaşı şişeleri”olarak bilinen unguentariumlar, hem günlük yaşamda, hem de ölü hediyesi olarak İ. Ö. 4. yy.'ın 2. yansından İ. S. 2. yy.'ın sonlarına kadar Troas Bölgesi halkı tarafından sevilerek kullanılmıştır, denilebilir.
Özet (Çeviri)
The Troas Region which was meeting of civilizations point because of strategic and geographical location to be interesting from ancient times to until today. The influences of Eastern of Western cultures on materials (including subcest unguentarium of this thesis) from this region. The means of the simplest it has smelling it is centre small a pipe will be able to description unguentariums in basic indicate of two types“spindle body”and“bulbous body”in this thesis earliest unguentariums sample to dates B.C. 4th century 2nd part get spindle body; they have bewedal rim, thin male, round shoulder and short thind base, processing this period. It is from getting thin and this shape is very different from previous date. Bulbous body unguentariums were have commonly in Roman Period this type has got swollen body and flat bottom, but no base. Beginning of the period it is body form was low and broad but end of the A.D. 2nd century it is look like bottle. Finally, unguentariums had used as both daily life and burial gift likely by Troas Region People from B.C. 4th century to A.D. 2nd century