Yönetimin davranışsal boyutu açısından örgüt iklimi: 1. Lig Futbol Kulüpleri örneği
Organizational climate; at the perspective of behavioral approach of management
- Tez No: 94119
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın amacı, liderlik tipinin örgüt iklimine etkisini incelemek ve bu doğrultuda uygulamalı bir araştırma yapmaktır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yönetsel davranışın tanımı incelenmiştir. Liderlik ve motivasyon kavramları, liderlik yaklaşımları, evrensel liderlik yaklaşımları, motivasyon teorileri, kapsam ve süreç teorileri anlatılmıştır. ikinci bölümde örgüt iklimi, tanımları, boyutları, tipleri, örgüt iklimi ve örgüt kültürü ilişkisi, örgüt iklimi ve verimlilik ilişkisi teorik olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde örgütsel iklim ve yönetsel davranış ilişkisi, iklim liderlik, iklim motivasyon ilişkileri kuramsal olarak anlatılmıştır. Dördüncü bölümde uygulamanın yapıldığı 1. Futbol Ligi Kulüplerinde kulüp futbolcuları ve iş görenlerin var olan liderlik tipi ve örgüt iklimini nasıl algıladıkları incelenmiştir. Bunun için gözlem ve anket çalışmalarıyla elde edilen veriler değerlendirilmiş ve araştırma hipotezleri test edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda örgütteki liderlik tipinin örgüt ikliminin oluşmasında etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is searching effect of leadership on the organizational climate and then put into practice. Study consists of four chapter. In first chapter; definition of managerial behaviour was searched. Leadership and motivation theones were explained. In second chapter; organizational climate, climate dimensions, types, relation between climate and culture, relation between climate and productivity were theoritically searched. In third chapter; relation between organizational climate and leadership, relation between climate and motivation were dictated. In fourth chapter; how footbaal players and club personel were effected by the leadership and the organizational climate which were already existed in the club were investigated at the 1 st footbaal league clubs. For this implementition data was taken by the may of questionarre techniques, then evaluated and then hypothesis were tested. At the conclusion of this study the leadership type has an effect on the climate was seen.