Narman'da hayvansal ürünlerin üretim ve pazarlama faaliyetleri
Production and marketing activities of livestock products in Narman town
- Tez No: 94121
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT GÜLLAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ NARMAN İLÇESİNDE HAYVANSAL ÜRÜNLERİN ÜRETİM VE PAZARLAMA FALİYETLERİ Şerafettin KELEŞ Danışman: Prof. Dr. Talat GÜLLAP 2000-SAYFA: 72 Jüri :Prof. Dr. Talat GÜLLAP Hayvancılığın geliştirilmesi ülke açısından büyük öneme sahiptir. Yeterli ve dengeli beslenebilmek için hayvansal kaynaklı proteinlerin yeterli düzeyde alınması gereklidir. Ülke nüfusunun yıllık ortalama %2,4 oranında arttığı düşünülürse artan protein ihtiyacının karşılanması için hayvansal ürünlerin üretiminin artırılması zorunludur. Yine ülkede artan işsizlik tarım sektörünün sanayi ile birlikte geliştirilmesiyle önlenebilir. Bu çalışma Narman ilçesinde hayvansal ürünlerin üretimi ve pazarlamasını içermektedir. İlçedeki sığır, koyun ve diğer çiftlik hayvanlarının mevcudu süt ve sütten elde edilen ürünler ve bunların pazarlanması bu çalışma içinde yer almaktadır. Ayrıca hayvancılıkla ilgili sorunlar ve çözüm önerileri elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS PRODUCTION AND, MARKETING ACTIVITIES OF LIVESTOCK PRODUCTS IN NARMAN TOWN SerafettinKELES Supervisor: Prof. Dr. Talat GÜLLAP 2000 -Page: 72 Jury Prof. Dr. Talat GULLAP Development on animal breeding has a lot of significance in Turkey's economy. Taking animal originated proteins in sufficient amount and in balanced ways are very important in homan nutrition. Turkey's population is getting incrased 2.4 % annually. To get demand for this incasing population, improvement of animal products is vital for human life. Also incre-asejof unemployment rate can be reduced by developing both agriculture and industry. This study includes manufacture of animal products and their marketing activities in Narman Town which is located in Erzurum at Eastern Anatolia Region. Also it includes present situation of cow, and sheep and poultry population, milk and milk products and their marketing. Finally it represents problems about animal breeding and its solutions on these conditions.